СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Binance Coin експлодира на над 270 американски долари

Binance Coin не беше меѓу првите десет крипто-валути на почетокот на 2021 година.

Неколку силни подеми подоцна, токенот што поддржува една од најголемите крипто-валути во светот, Binance, сега е трет по големина, откако заостанува само зад Bitcoin и Ethereum со пазарна капитализација од 41,89 милијарди долари.

Во неделата што завршува на 21 февруари, курсот на в веќе скокна 100 проценти. Во петокот, парот постави нов рекорд од 283,39 долари во ценовно рели со исклучителна сила.

Подемот на Binance Coin дојде по некои оптимистички вести. Првично, нејзината растечка улога како јутилити токен – еден вид домашна приватна валута – во Binance берзата и многу нејзини потфати се чини дека привлекуваат масовни трговци.

Потрошувачите можат да плаќаат BNB како надоместоци за тргување на Binance берзата. Тие исто така можат да го користат токенот за да учествуваат во продажба на токени хостирани од Binance Launchpad.

Што е најважно, BNB управува и со новосоздадената децентрализирана берза на Binance, платформа што не бара централен орган да спроведува операции поврзани со трговијата, вклучително и чување.

Извештај од Универзитетот во Кембриџ, објавен минатата година, покажува 200% зголемување на корисниците на крипто-средства од 2018 година.

Тој истакна дека повеќе од 101 милиони корисници се пријавиле за даватели на услуги со криптовалути – како што е Binance – во третиот квартал од 2020 година. Со оглед на неодамнешниот институционален бум предводен од MicroStrategy и повеќе милијарди долари инвестиции на Tesla на пазарот на Bitcoin, аналитичарите очекуваат кривата на прифаќање на крипто-средства само за да расте во наредните денови.

Поврзани вести

Еден ЗБОР на Маск и цената на БИТКОИН нагло скокна

Влатко Зорба

68% од понудата на DOGE се дистрибуира меѓу китовите

Влатко Зорба

Драстичен пад на биткоинот: Денес вреди дури 16.000 долари помалку од пред 10 дена!

Влатко Зорба