Стандард

Струја

ЕКОНОМИЈА

Бислимоски: Потрошувачите мора точно да знаат што плаќаат

Влатко Зорба
Разделување на домашното производство на електрична енергија, увозот, учеството на обновливи извори како и надоместокот за користење на електропреносниот и електродистирбутивниот систем во сметките за...
КОМПАНИИ

Електричен или бензински автомобил – што е поевтино?

Влатко Зорба
Автомобил: на гориво или на електрична енергија? Денес, многу возачи се соочуваат со ова прашање. Покрај личните преференци и нивните еколошки ставови, тие си го...
ЕКОНОМИЈА

Нема да има промени на цената на електричната енергија, потврди Бислимоски

Влатко Зорба
И покрај зголемувањето кај соседите нема да има промени на цената на електричната енергија кај нас, бидејќи ниедна од енергетските компании нема доставено барање до...
КОМПАНИИ

Украина повторно увезува струја од Русија

Влатко Зорба
Украина го обнови увозот на електрична енергија од Русија и во моментов увезува околу 200 мегават часови, објави државната електроенергетска компанија „Укенегро“ на својата веб-страница....
ЕКОНОМИЈА

РЕК Битола ќе престане да произведува струја од јаглен во 2040 година

Влатко Зорба
Директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски на дебатата „Визија за енергетска транзиција 2040“ соопшти дека РЕК Битола ќе престане да произведува струја од јаглен во 2040...
ЕКОНОМИЈА

Ќе се таргетираат потрошувачите на кои финансиски ќе им се помогне да ги подмират сметките за електрична и топлинска енергија

Влатко Зорба
Стартува дефинирањетона принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се намали енергетската сиромаштија. Регулаторната комисија за...
ЕКОНОМИЈА

Бислимоски не очекува зголемување на цената на струјата на регулираниот пазар

Влатко Зорба
Во овој момент не очекуваме зголемување на цената на електричната енергија и покрај намаленото производство од хидро капацитетите во државата, коешто, пред се, се должи...
ЕКОНОМИЈА

Нема да им исклучува струја на ранливите потрошувачи за неплатени сметки за декември, јануари и февруари

Берта Китинска
Ранливите категории на граѓани не смеат да бидат исклучени од системот на електрична енергија во декември, јануари и февруари поради неплатени фактури, истакна денеска повторно...
ЕКОНОМИЈА

РКЕ повикува да се достават приговори, aко сметките за струја ви се високи

Берта Китинска
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија ги известува потрошувачите дека можат да достават приговор до РКЕ доколку добиените сметките за...
ЕКОНОМИЈА

Просечна цена на струјата од 4.789 денари по киловат час за домаќинствата

Stefanija Kuzmanovska
Просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата, во првото полугодие, изнесува 4.789 денари по KWh, што претставува пад од 1,4% во споредба со второто...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!