СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Актуелната листа на најпопуларни автомобили покажува дека Европа се повеќе вози „на батерии“

По големиот пад на продажбата на автомобили во Европа, предизвикан од пандемијата на коронавирусот во 2020 година, се чини дека има големи промени на европскиот пазар. Иако сè уште има пад од 20 проценти, има голем пораст на популарноста на електричните и електрифицираните возила.

Така, во текот на февруари, на европскиот пазар беа продадени 115.000 електрични возила (ЕВ) и плаг-ин хибриди (PHEV), што претставува учество од 13,6 проценти, се вели во извештајот на британската аналитичка куќа „JATO Dynamics“. А колку е тоа навистина, најдобро покажува фактот дека, само една година порано, учеството на овие возила во вкупната продажба беше само 6,5 проценти.

Меѓу компаниите кои постигнаа резултати над просекот во индустријата беа Hyundai (16%), BMW (24%), Daimler (27%), Jaguar Land Rover (31%) и кинески Geely (45%). Како што се очекуваше, Tesla Motors беше на врвот со 100% учество на електрифицирани возила во продажбата.

Овие податоци покажуваат дека, меѓу традиционалните производители, Jaguar Land Rover отишол најдалеку во електрификацијата на своите возила, пренесе „Индекс“.

Најпопуларни модели

Најпродаван електричен автомобил на европскиот пазар е Tesla Model 3, со продадени 5.400 единици и удел на пазарот до 55 проценти.

Второто место му припадна на Volkswagen ID.3 со 3.557 регистрирани единици, додека третото му припадна на Renault Zoe, со 10 продадени единици помалку, но и со пад од 45 проценти.

Хибриди на „штекер“

Меѓу хибридните модели „на штекер“, најпопуларен е Volvo XC40 со продадени 3.479 примероци, но и со раст на продажбата од 323 проценти. Следат Peugeot 3008 и Renault Captur со околу 1.000 продадени единици помалку.

Volvo XC40

Норвешка уште еднаш докажа дека земјата е најдалеку во електрификацијата. Тоа е единствената земја во цела Европа на чиј пазар возилата EV и PHEV се попопуларни и позастапени од класичните автомобили напојувани со фосилни горива.

Верувале или не, процентот на електрифицирани возила во Норвешка е – неверојатни 79 проценти!

Како стојат „фосилите“?

Тука, француски Peugeot има многу причини да биде задоволен со продажбата на своите автомобили.

Најпродаваниот автомобил во Европа во моментов е Peugeot 208 со над 18.000 продадени примероци. Следува освежениот Peugeot 2008 година, за кој се одлучија 17.120 нови сопственици.

Едвај на третото место се најде Volkswagen Golf, кој е секогаш популарен во нашата земја, со кого од изложбените салони си заминале 16.185 клиенти, што е пад од 34 проценти за овој познат модел.

Поврзани вести

FDA го одобри тестот на Roche за Корона вирус

msp-admin

Огромен пад на турската лира по смената на гувернерот од страна на Ердоган

Влатко Зорба

Пад на европските берзи откако достигнаа рекордни нивоа

Влатко Зорба