Стандард
КОМПАНИИ

Бензините поскапуваат за 3,5, нафтата за 1,5 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5 денари по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлука на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати за 3,12 проценти.

Новата малопродажна цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 52 денари по литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 54 денари. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), изнесува 46,50 денари по литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), ќе се продава по 34денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 19,123 денари по килограм.

Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ го посочуваат за околу 0,8 проценти повисокиот крурс на доларот во однос на денарот во изминатите седум дена и зголемувањето на референтните цени на бензинот во просек за околу 0,9 отсто.

Поврзани вести

Економијата на Велика Британија страда од најголемиот колапс во последните 300 години (инфографик)

Влатко Зорба

Акционери на Стопанска Банка: Дивидендата – грчка, корпоративното управување и супервизијата – македонска

msp-admin

„Twitter“ суспендираше 70.000 кориснички сметки поврзани со движењето „QAnon“

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!