Таг : Интервју

Политика

Петровска: Мнозинството вработени едвај чекаат да заврши „техничкото МВРО“

Влатко Зорба
Влијанијата и однесувањата од „техничките“ кадри во МВР го покажаа старото лице на опозициската партија и токму затоа јавноста со право има впечаток дека се...
МАКЕДОНИЈА

Атанасов: УКИМ има луѓе и знаење со кои може да направи многу подобар резултат

Берта Китинска
Потребни ни се чекори со кои ќе ја надминеме оваа апатија и пасивност што ги зафати сите во општеството. Универзитетот подолго време се наоѓа во...
МАКЕДОНИЈА

Тортевски: СДСМ е среќен што го има Чулев во Влада, па за секој неуспех можат да се вадат на него

Берта Китинска
Откако почна пандемјата разликувам два периоди. Првиот е кога одлуките ги носеше струката и тогаш беа одлични. Вториот е кога Владата почна да калкулира и...
МАКЕДОНИЈА

Марковски: Од престрогите мерки имаме многу неимунизирано население, а со олабавувањето зголемен број на позитивни

Берта Китинска
Можеби престрогите мерки ја држеа под контрола инфекцијата на 20-30 дневно нови позитивни, со позитивни од 2.000 што е многу мал процент на колективен имунитет...
МАКЕДОНИЈА

Успеавме да го избегнеме италијанското сценарио, вели Филипче

Го избегнавме италијанското сценарио. Не бевме сведоци на долги редици на возила за брза помош бидејќи немало места за пациентите во болниците, напиша Министерот за...
МАКЕДОНИЈА

Андоновски: Потребна е повисока медицинска култура и совест, само така ќе се заштити здравјето на децата

Берта Китинска
Здравствените предлози се веќе дадени на надлежните како да биде организирано работењето на градинките, но кога станува збор за подредувањето и структуирањето на постапките на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Коронавирусот во летните месеци можеби ќе исчезне, но повторно може да се појави на есен

Би било комплетно несериозно и медицински неоправдано ако не го прифатиме фактот за можниот втор бран. Имајќи го сегашното искуство паралелно работиме на подготовка на...
Политика

Тимоние: Македонија и Бугарија да продолжат со изнаоѓање заеднички решенија

Во интервју за МИА амбасадорот на Франција во земјава Кристиан Тимоние, вели дека позитивната динамика којашто се воспостави со чинот на потпишувањето на Договорот за...
Политика

Герберих: Преговарачката рамка за С.Македонија очекувам да започне во јуни, Владата да продолжи со реформите

Постигнувањето согласност на Европскиот совет за започнување на пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија требаше да се случи одамна. Тоа е во интерес на...
Политика

Заев за Независен: СДСМ е фаворит на изборите кога и да се случат

Берта Китинска
Рано е да се зборува за избори, навистина рано. Посветени сме целосно на борбата против пандемијата на корона вирусот и против последиците што таа ги...