Таг : исхрана

Здравје и Храна МАГАЗИН

Јаворов сируп: За што сè е корисен?

Елена Даскалова
Еден од најпопуларните и најздрави засладувачи што се користат е јаворовиот сируп. Станува збор за 100% природен засладувач во облик на сируп, за којшто се...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Зошто треба да вклучите хељда во вашата исхрана?

Елена Даскалова
Постојат многу причини зошто треба да ја користите хељдата во вашата исхрана, било како цела житарица, или пак измелена, како брашно. Од брашното се подготвува...
МАКЕДОНИЈА

АХВ: Граѓаните да внимаваат при купување на прехранбени производи преку интернет

Stefanija Kuzmanovska
Граѓаните да внимаваат при купување на прехранбени производи преку интернет и да вршат проверка особено на производите како додатоци во исхраната, храна за диети, чаеви...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Овошје со најмалку шеќер и најмногу антиоксиданси

Кристина Денесовска
Овошјето, без сомнение, би требало да биде дел од секојдневната исхрана, но изборот на истото е многу важно. Некои од нив содржат повеќе шеќери, па...
Забава МАГАЗИН

Деми Ловато зборуваше искрено за предозирањето

Кристина Денесовска
Деми Ловато, гостувајќи во поткастот на Епли Греам, рекла дека враќањето на поремеувањето на исхраната е еден од факторите кои ја донеле до предозирање во...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Како влијае врз вас недостатокот од витамин А?

Елена Даскалова
За нашиот организам да функционира беспрекорно потребни ни се сите витамини. Секој од нив игра одредена улога во нашето тело. Кога е во прашање витаминот...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Дали знаете кои јаглехидрати се прости, а кои сложени?

Елена Даскалова
Кога станува збор за исхраната, важно е да ја сфатите нејзината суштина, посебно кога станува збор за јаглехидратите. Постојат едноставни и сложени јаглехидрати, а разликата...
Забава МАГАЗИН

Кајли Џенер ја откри диетата

Ријалити ѕвездата и милијардерка Кајли Џенер конечно ја откри тајната на својата линија и со следачите сподели каква е нејзината исхрана. Иако многумина, доколку сакаат...