СТАНДАРД life

дијабетес

Здравје

Евтина храна која може да го намали ризикот од дијабетес

Urednik
Дијабетесот е сериозна состојба која погодува милиони луѓе, но истражувањата покажуваат дека можете да ги намалите шансите за развој на болеста со избирање одредена храна...
Здравје

Едно овошје може да го намали ризикот од дијабетес тип 2: неизбежен дел од здравата исхрана

Urednik
Дијабетесот е сè почеста состојба, поттикната од зголемените стапки на дебелина и седентарен начин на живот. Деведесет проценти од луѓето кои живеат со дијабетес имаат...
Здравје

Ако сте на работ на дијабетес, ова е најдобрата храна што можете да ја јадете

Urednik
Добро е познато дека храната што ја внесуваме во организмот има големо влијание врз нашето целокупно здравје. Меѓу другото, храната што ја јадеме може буквално...
Здравје

10 симптоми кои укажуваат на скриен развој на дијабетес

Radmila Tasevska
Дијабетесот е хронична ендокрина болест во која има зголемување на нивото на гликоза во крвта. Многу е важно болеста што поскоро да се дијагностицира и...