Таг : Евровизија

Вести

Ахој Арената, каде требаше да се одржи Евровизија, претворена во болница

Влатко Зорба
Концертна сала, која требаше да биде домаќин на натпреварот за песна на Евровизија во Ротердам, во петок ќе добие пациенти со коронавирус за да го...
Забава МАГАЗИН

Евровизија сака да ја обедини Европа за време на пандемијата

Наместо откажаниот Евросонг, алтернативно телевизиско шоу сака да ја обедини Европа во време на пандемијата со коронавирусот, на денот кога требаше да се одржи големото...
Забава МАГАЗИН

Што ќе се случи со избраните песни за Евровизија?

Вчера ЕБУ објави дека Евровизијата која требаше да се одржи во Ротердам е откажана. Од организацијата изјавиле дека Евросонгот се откажува зошто е невозможно да...
Забава МАГАЗИН

Србија останува со истите претставнички и за Евровизија 2021, но ќе се смени едно нешто

Откако беше објавена веста дека Евровизија 2020 се одложува за следната година, соседна Србија брзо реагираше со одлука Hurricane да останат претставнички. Единствено, тие ќе...
Забава МАГАЗИН

Откажана Евровизија 2020 во Ротердам

ЕБУ се огласи преку официјалниот канал на Евровизија дека годинашното издание, кое требаше да се одржи во Ротердам е откажано. Причина, сосема очекувано, е пандемијата...
Забава МАГАЗИН

Ова се песните за Евровизија на земјите од поранешна Југославија

Кристина Денесовска
Останаа два месеци до почетокот на Евровизија и познати се сите песни кои оваа година ќе се натпреваруваат за победа. Од подрачјата на поранешна Југославија,...
Забава МАГАЗИН

Што ќе се случи со Евровизија?

Европската радиодифузна унија *(ЕБУ) денеска објави службено соопштение во врска со подготвоките за Евровизија, која би требало да се одржи на 12,14 и 16 мај...
Забава МАГАЗИН

Промовирана песната „You“ на Васил Гарванлиев

Денеска, на 8 Март, излезе официјалниот видео-спот и премиерно беше објавена евровизиската песна „You“ со која Васил Гарванлиев ќе нè претставува на Евровизија. „Со тебе...
Забава МАГАЗИН

Објавен тизер за нашата евровизиска песна „YOU“

Елена Даскалова
Во недела на 8 март премиерно ќе биде објавена песната „You“ на Васил Гарванлиев со која тој ќе се претстави на Евровизија. Денеска тој објави...
Забава МАГАЗИН

Литванија евровизиски фаворит: Се навиваше за нив уште пред да ја објават песната (ВИДЕО)

Секоја година обложувалниците и обожавателите на Евровизија типуваат на фаворити и на победници. За оваа година, од досега објавените нумери, може да се каже дека...