СТАНДАРД life

директор

КОМПАНИИ

Петров: ФИТР е двигател на иновациите, затоа е логичен след за мојата кариера

msp-admin
ФИТР е двигател на иновациите, на дигиталниот развој и претприемништвото. Токму затоа е и логичен след за мојата кариера. Јас сум личност која потекнува и...
ЕКОНОМИЈА

Владата го разреши од позицијата директорот на Фондот за иновации

Владата на синоќешна седница, донесе Одлука да го рњзреши Јован Деспотовски од функцијата, директор на Фондот за иновации и технолошки раџвој и тоа на негово...
ЕКОНОМИЈА

Рустеми од Македонска пошта станува директор на ЈП „Државни патишта“

Берта Китинска
Досегашниот директор на Македонска пошта ќе биде новиот директор на Јавното претпријатие за државни патишта, соопшти  премиерот Зоран Заев. – На денешната седница Владата би...
ЕКОНОМИЈА

Метин Батак назначен за генерален директор на ТАВ Македонија

Берта Китинска
ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, го назначи Метин Батак за Генерален директор, ефективно од 1 октомври 2020. Алпер Ерсој ќе ја напушти позицијата на...
ЕКОНОМИЈА

Генералниот директор на ТАВ, Алпер Ерсој заминува од Македонија

Берта Китинска
Генералниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој заминува од Македонија. Оваа информација беше денес отврдена на заедничката прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши. Поводот...
КОМПАНИИ

Директор одбил 97% од луѓето кои се пријавиле на оглас за работа, а еве зошто

msp-admin
Директор на една ИТ компанија во Велика Британија на LinkedIn објасни зошто од 183 пријави за работа само шест кандидати ги земал предвид. Тој објавил...
КОМПАНИИ

Од модел до извршен директор на мултимилионска компанија

msp-admin
Наташа Оукли ја започна својата претприемничка кариера веднаш по средното училиште, кога започна да води своја компанија во Австралија, Лос Анџелес и Хаваи. “Во времето...
ЕКОНОМИЈА

Генералниот директор на Светската трговска организација поднесува оставка

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот директор на Светската трговска организација (СТО), Роберто Азеведо, денеска поднесува оставка, оставајќи ја организацијата без лидер во моменти кога се соочува со најголемата криза...
КОМПАНИИ

Методија Мирчев назначен за нов извршен директор на А1 Македонија

msp-admin
Методија Мирчев е назначен за нов извршен директор на А1 Македонија. Од, компанијата соопштуваат дека тој од денеска ги презема одговрностите на извршната позиција и...