СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Владата го разреши од позицијата директорот на Фондот за иновации

Владата на синоќешна седница, донесе Одлука да го рњзреши Јован Деспотовски од функцијата, директор на Фондот за иновации и технолошки раџвој и тоа на негово барање.

Ова владата како одлука го донесе по давањето претходна согласност на Управниот одбор на Фондот за иновации и технолошки развој.

Инаку се работи за дипломиран економист, а на функцијата директор, Деспотовски дојде во 2017. година. Тој беше замена за Јасмина Поповска, која ја преводеше новоформираната државна институција од 2013. година.

Поврзани вести

Од утре ќе може да се пререгистрираат возилата со странски регистарски таблички

Влатко Зорба

Payten е нов сопственик на Grouper.mk

Влатко Зорба

Се намалуваат цените на горивата