Таг : Израел

Вести

Брутално прекината свадба во Израел поради непочитување на мерките за коронавирусот (ВИДЕО)

Влатко Зорба
ПОЛИЦИЈА БРУТАЛНО ПРЕКИНА СВАДБА ВО ИЗРАЕЛ ПОРАДИ КОРОНАТА: Младоженецот претепан, гостите казнети (ВИДЕО) ПОЛИЦИЈАТА во Израел прекина една свадба и го уапси младоженецот за непочитување...
СВЕТ

Израел го врати карантинот, граѓаните бесни

Stefanija Kuzmanovska
Израел е меѓу земјите со најголем број на инфекции со коронавирус. Владата затоа воведе нов карантин. Таа одлука наиде на отпор од населението, пишува „Дојче...
Вести

Катар нема да воспостави дипломатски односи со Израел

Влатко Зорба
Претставник на Министерството за надворешни работи на Катар денеска изјави дека нормализацијата на односите не е решение за израелско-палестинскиот конфликт и додаде дека официјална Доха...
Вести

Техеран: Одлуката на Бахреин е големо предавство на исламот и Палестинците

Влатко Зорба
Договорот меѓу Израел и Бахреин е големо предавство на исламот и Палестинците, објави на Твитер специјалниот советник за меѓународни односи на претседателот на иранскиот парламент,...
Вести

Бахреин воспоставува дипломатски односи со Израел

Влатко Зорба
Бахреин и Израел се согласија да воспостават дипломатски односи, објави американскиот претседател Доналд Трамп. „Уште еден историски успех денес! „Нашите двајца пријатели, Израел и Кралството...
Регион

„Економист“: Невообичаена прегратка на Србија, Косово и Израел

Влатко Зорба
Британскиот неделник „Економист“ пишува за „необичната прегратка на Србија, Косово и Израел“, со потпишувањето документи за „економска нормализација“ во Вашингтон минатата недела. Весникот наведува дека...
Регион

Израелскиот амбасадор во Тирана: Признавање на Косово во следните недели

Влатко Зорба
Израелскиот амбасадор во Тирана, Ноа Гал Гендлер рече дека неговата земја се очекува официјално да ја признае независноста на Косово во следните недели. Ова го...
СВЕТ

Трамп продолжува со дипломатските „офанзиви“: Ќе ја предводи церемонијата за потпишување договор меѓу Израел и ОАЕ

Stefanija Kuzmanovska
По потпишувањето на договорот меѓу Србија и Косово, американскиот претседател Доналд Трамп продолжува да ги интензивира дипломатските активности. Тој ќе ја предводи церемонијата на 15...
Вести

Палестина: Прекинување на односите со сите држави што ќе ја преместат амбасадата во Ерусалим

Влатко Зорба
Палестинските власти најавија дека ќе ги прекинат односите со сите земји што ќе отворат или преместат амбасадите од Тел Авив во Ерусалим, пренесува турската агенција...
Вести

Бајден: Нормализацијата на односите меѓу Косово и Израел е позитивен чекор

Влатко Зорба
Кандидатот на демократите за претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави дека нормализацијата на односите на Косово со Израел е позитивен чекор, пренесува „Лајми“....