Стандард

Израел

КОМПАНИИ

„Мајкрософт“ тајно отвори центар за развој на чипови во Израел

Влатко Зорба
Американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“ тајно отвори центар за развој на чипови во својата филијала во Израел. Новиот центар ги проширува своите активности со регрутирање на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Во отсуство на работна сила, дронови берат овошје

Влатко Зорба
Во последниве години, во Израел има голем дефицит во бројот на сезонски работници на полиња или насади со овошје. Всушност, според извештајот на Светска банка...
БИЗЛАЈФ

Израел и Грција се договорија за слободно патување на вакцинираните туристи

Влатко Зорба
Израел и Грција во понеделникот се согласија дека нивните граѓани кои примиле вакцина за коронавирус ќе можат слободно да патуваат во двете земји. „Треба да...
КОМПАНИИ

Постигнат договор: Емиратите го окончаа бојкотот на Израел

msp-admin
Владетелот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Калифa бин Зајед ал Нахјан, денеска издаде декрет со кој се формализира крајот на бојкотот на Израел со неодамнешниот...