Таг : Војна

СВЕТ

Поранешната заменичка на украинскиот министер им објави војна на „машките политички проститутки“

Stefanija Kuzmanovska
Отпуштената заменичка на министерот за инфраструктура на Украина објави видео во костум за капење со кое најавува формирање на своја партија што ќе се бори...
СПОРТ

Ливерпул, Јунајтед, Сити и Реал влегуваат во војна за напаѓач на Монако

Stefanija Kuzmanovska
Весникот „L’Equipe“ сподели дека напаѓачот на Монако, Висам Бен Једер е на мета на најголемите светски клубови. За него сериозно се заинтересирани Манчестер Јунајтед, Ливерпул,...
Вести СВЕТ

Претседателката на Европската комисија: Го потценивме коронавирусот

Никола Поповски
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен призна дека политичарите го потценија степенот на опасност што го предизвикува пандемијата на коронавирус, во интервјуто објавено...
Регион

Минимизирање на геноцидот во БиХ

Влатко Зорба
„Зошто Њујорк Тајмс го минимизира геноцидот во Босна?“, е насловот на статијата објавена во американското издание на британскиот онлајн магазин Спектатор, во кое се критикува...
Забава МАГАЗИН Патувања

Туристички атракции кои ги изгубивме изминативе години

Kога минатата година голем пожар го зафати бисерот на готската архитектура, целиот свет анеме. Тажно е кога толку стара градба ги преживеала сите војни и...
Култура

Алаѓозовски: Станувам предмет на специјална пропагандна војна на оцрнување

Влатко Зорба
Поранешниот министер за култура, Роберт Алаѓозовски вели дека додека трае расправата во собраниската комисија за Стратегијата за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот...
Технологија

Апликација симулира нуклеарна војна и крајот на светот (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Прва од ваков вид научна апликација симулира нуклеарна војна и крај на светот. Играчите можат да развијат веродостојни сценарија и да ги анализираат последиците. Има...
Политика

ДС: Балканските држави треба да отворат војна против криминалот

Влатко Зорба
Демократскиот сојуз денеска во соопштение посочува дека балканските држави треба меѓусебно да соработуваат, се со цел да се овозможи брз проток на стоки, капитал и...
СВЕТ

Сирија и одговори на Турција дека ќе се брани

Влатко Зорба
Организацијата Сириски демократски сили, која е поддржана од САД, денеска соопшти дека „нема да се двоуми секаков непровоциран (турски) напад да го претвори во сеопфатна...