Стандард

Дронови

ТЕХНОЛОГИЈА

Genesis го сруши светскиот рекорд во симултана контрола на дронови (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Беспилотните летала многу брзо станаа една од омилените алатки за компаниите кои сакаат да го привлечат вниманието на корисниците, а Genesis, марката на автомобили на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Во отсуство на работна сила, дронови берат овошје

Влатко Зорба
Во последниве години, во Израел има голем дефицит во бројот на сезонски работници на полиња или насади со овошје. Всушност, според извештајот на Светска банка...
ТЕХНОЛОГИЈА

САД со вештачка интилигенција го автоматизираат управувањето со дроновите

Влатко Зорба
Американската компанија General Atomics Aeronautical Systems доби договор од Военото воздухопловство на Соединетите Држави (УСАФ) за модифицирање на две од своите беспилотни летала Avenger со...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!