Таг : Овошје

Компании и пазар

Расте интересот за одгледување органско овошје и зеленчук во Македонија

Влатко Зорба
Во текот на 2019 година, во однос на 2018 година, има зголемување за 32,90% на површини на растително органско производство на овошје, покажуваат податоците на...
Здравје и Храна

Ова овошје го подобрува видот и ги регулира крвниот притисок и варењето

Stefanija Kuzmanovska
Ова азиско овошје се истакнува по своите лековити својства, чиј опсег е многу широк – од обични настинки до сериозни заболувања. Дињата го подобрува видот...
Забава

Правилната температура во станот и она што го јадете ве чува од вирусот

Влатко Зорба
Имунитетот, т.е., способноста на нашето тело да спречи и да се бори против инфекции, е под влијание на генетиката, но воопшто и од нашиот животен...
СВЕТ

Европа без „евтини“ сезонски работници, овошјето и зеленчукот гние на нивите

Stefanija Kuzmanovska
Уште откако Европа ги затвори своите граници за да спречи натамошно ширење на коронавирусот, земјоделците ширум Стариот континент останаа без работниците од кои зависат, бидејќи...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Една грешка која сите ја прават при јадење овошје

Овошјето е полно со минерали, витамини и други нутритивни состојки кои се особено важни во периодот кога треба да работиме на подобрување на сопствениот имунитет....
Здравје и Храна МАГАЗИН

Што се органски намирници и како тие се одгледуваат?

Елена Даскалова
Органската храна е произведена на строго контролиран начин со цел да се заштити здравјето на луѓето и животната средина. Органските производи се одгледани на незагадена...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Овошје со најмалку шеќер и најмногу антиоксиданси

Кристина Денесовска
Овошјето, без сомнение, би требало да биде дел од секојдневната исхрана, но изборот на истото е многу важно. Некои од нив содржат повеќе шеќери, па...
Забава МАГАЗИН

Пар од соништата: Како функционираат Жоакин Феникс и Руни Мара

Елена Даскалова
Славниот пар е во врска веќе неколку години, а за нив може да се каже дека се еден од нанетипичните холивудски двојки, бидејќи ретко се...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Како да земате повеќе витамин Ц со помош на храната?

Елена Даскалова
Променливото време е „идеално“ за пренесување зарази од човек на човек, особено доколку самите не сме се грижеле за имунитетот и општата здравствена состојба. Во...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Храна која можете да ја јадете колку и да посакате и нема да се здебелите

Кристина Денесовска
Замислете да можете да јадете колку и да посакате, без страв за тоа како ќе влијае врз вашата линија. Не мора многу да размислувате, туку...