СТАНДАРД life
Храна

Суво овошје кое содржи витамин Д

Недостатокот на витамин Д во телото може да го зголеми ризикот од болки во коските. Ова често се случува во зима, кога има помалку сонце отколку во потоплите месеци.

За да избегнете болка поради недостаток на витамин Д, важно е да ги вклучите следните пет видови сушено овошје во вашата дневна исхрана:

Суви смокви

Слатките и хранливи, сувите смокви се вкусен начин за зголемување на внесот на витамин Д во организмот.

Можете да уживате во нив како уживање за ужина, но можете да ги јадете и со житарки за појадок или во салати.

Суво грозје

Сувото грозје е многу популарно суво овошје, а најдобро е што содржи витамин Д.

Може да се додадат во јогурт, овесна каша или да се мешаат со разни јаткасти плодови. Која комбинација и да ја користите, нема да зажалите.

Суви кајсии

Кајсиите се здрави и вкусни во различни верзии, а сувите кајсии се одличен начин за зголемување на нивото на витамин Д во текот на студените зимски месеци.

Можете да ги комбинирате со разни јадења, но и сами да уживате во нив како одлична здрава ужина, пренесува Index.hr.

Урми

Урмите се богати со природни шеќери, ја зголемуваат енергијата и содржат пристојна количина на витамин Д. Најпопуларните начини за консумирање урми се во десерти или смути, но можете да ги јадете и сами.

Суви сливи

Сувите сливи не се познати само по нивните дигестивни придобивки, туку и по содржината на витамин Д.

Тие се хранлива и задоволувачка ужина која ќе ве засити, а можете да ги јадете сами, со житарки за појадок или во разни десерти.

Поврзани вести

Домашен пудинг од мандарина! Кремасто задоволство во секој залак

Radmila Tasevska

Како да изберете сочна диња?

Radmila Tasevska

Вегански мафини

Radmila Tasevska