Таг : Зеленчук

Компании и пазар

Расте интересот за одгледување органско овошје и зеленчук во Македонија

Влатко Зорба
Во текот на 2019 година, во однос на 2018 година, има зголемување за 32,90% на површини на растително органско производство на овошје, покажуваат податоците на...
ЕКОНОМИЈА

Македонија за 40% го зголеми извозот на овој зеленчук

Stefanija Kuzmanovska
Во текот на минатата година, извозот на пиперки на глобално ниво имаше вредност од 5,8 милијарди долари, што претставува зголемување од 4,5% во споредба со...
СВЕТ

Европа без „евтини“ сезонски работници, овошјето и зеленчукот гние на нивите

Stefanija Kuzmanovska
Уште откако Европа ги затвори своите граници за да спречи натамошно ширење на коронавирусот, земјоделците ширум Стариот континент останаа без работниците од кои зависат, бидејќи...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Што се органски намирници и како тие се одгледуваат?

Елена Даскалова
Органската храна е произведена на строго контролиран начин со цел да се заштити здравјето на луѓето и животната средина. Органските производи се одгледани на незагадена...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Три зеленчуци со антицелулитен ефект

Елена Даскалова
Во борбата против целулитот, покрај соодветната нега, вежбањето, редовниот пилинг и масажите, треба да се внимава и на исхраната. Повеќе зеленчук во исхраната, во комбинација...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Домашна пита со павлака и сирење (РЕЦЕПТ)

Елена Даскалова
Оваа лесна пита со павлака и сирење всушност нема кори, туку се прави од специјално подготвена смеса во која можете да додавате различни состојки. Потребни...
Забава МАГАЗИН

Пар од соништата: Како функционираат Жоакин Феникс и Руни Мара

Елена Даскалова
Славниот пар е во врска веќе неколку години, а за нив може да се каже дека се еден од нанетипичните холивудски двојки, бидејќи ретко се...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Како да земате повеќе витамин Ц со помош на храната?

Елена Даскалова
Променливото време е „идеално“ за пренесување зарази од човек на човек, особено доколку самите не сме се грижеле за имунитетот и општата здравствена состојба. Во...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Храна која можете да ја јадете колку и да посакате и нема да се здебелите

Кристина Денесовска
Замислете да можете да јадете колку и да посакате, без страв за тоа како ќе влијае врз вашата линија. Не мора многу да размислувате, туку...