Таг : Загадување

МАКЕДОНИЈА

Апел до наделжните за борба против загадувањето: КОВИД-19 во сојуз со ПМ10 ќе бидат безмилосни се додека не се освестиме

Влатко Зорба
„Почитувани во време на светска пандемија и вонредна состојба, при што граѓаните живеат во услови на полициски час и намалено движење, се соочуваме со огромно...
Вести

Пандемијата доведе до пад на нивото на загадување

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирусот предизвика застој во индустриската активност, предизвикувајќи привремен пад на нивото на загадување на воздухот ширум светот, покажаа сателитски слики од Европската вселенска...
Вести СВЕТ

Драматично намалување на загаденоста во Кина поради коронавирусот

Драматично намалување на загадувањето е забележано на сателитските слики на Кина, што делумно е резултат на забавувањето на економијата поради Ковид-19, соопшти американската вселенска агенција...
МАКЕДОНИЈА

Загадувањето на воздухот во Скопје повторно е високо

Берта Китинска
Од минатата ноќ во Скопје п.м.10 честитки, од воздухот во Скопје е повторно загаден. Мерните станици во моментов во Лисиче покажуваат 137 микрограми на метар...
МАКЕДОНИЈА

УСЈЕ: Работиме согласно највисоките стандарди и нашата работа нема никаква корелација со состојбите со амбиенталниот воздух во Скопје

Влатко Зорба
Цемантарница УСЈЕ е отворена компанија и, како и досега, и денес ги отворивме вратите и ги поканивме граѓаните кои дојдоа да протестираат да нѐ посетат,...
Политика

Макрадули: Доколку се утврдат неправилности кај „Еко Клуб“ никој нема да биде поштеден

Влатко Зорба
Државниот инспекторат за животна средина врши постојано редовни и вонредни контроли на фирмите, а за конкретниот случај со транспротирање необработен медицински отпад до „Дрисла“ испратила...
Регион СВЕТ

Во Белград и во над 20 други градови во Србија протести за „борба за чист воздух“

Во Белград и во над 20 други градови во Србија денеска ќе се одржат протести на граѓаните поради големото загадување на воздухот, јави дописникот на...
ВИДЕО/ФОТО

ГАЛЕРИЈА: „Петоци за иднинатата Скопје“ бараат да се изгласа закон за забрана на увоз на опасен отпад

Влатко Зорба
Пред Собранието се одржува протест во организација на движењето „Петоци за иднинатата Скопје“ чии поддржувачи бараат да се изгласа закон за забрана на увоз на...
Политика

Бесплатен јавен градски превоз во Битола поради загаденост на воздухот

Влатко Зорба
Општина Битола информира дека денеска јавниот градски превоз е бесплатен, а информативни табли се поставени на сите оластени автибуски превозници во градот. Одлуката за субвенционирање...
МАКЕДОНИЈА

На пладне запреа вонредните мерки за загадувањето

Влатко Зорба
По добиената информација од МЖСПП, Град Скопје ги извести граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...