Таг : воздух

МАКЕДОНИЈА

Прифатени измените на Законот за квалитетот на амбиентниот воздух

Stefanija Kuzmanovska
Собраниската Комисија за европски прашања на денешната седница го прифати Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за квалитетот на амбиентниот воздух и го даде...
МАКЕДОНИЈА

Граѓаните гледаат најголема причина за загадувањето во горење и фрлање на отпад

Горењето и фрлањето на отпад, фабриките и индустријата, како и греењето и затоплувањето според граѓаните се најголемите загадувачи на воздухот. Ова го покажува анкетата на...
Компании и пазар

Пине Чезура: Дрисла не го загадува воздухот со комунален отпад

Влатко Зорба
Пине Чезура, генерален менаџер на „П&П Индустри“, кој беше консултант на компанијата ЕКОТЕК која во 2010 година победи на тендерот за изградба на инсенератор за...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Кога станува збор за големи мерки против загадувањето што навистина ќе имаат импакт, тие се бројат на прсти

Ивана Рамаданова
Горјан Јовановски, младото и перспективно момче кое живее и работи во Холандијае е авторот на апликацијата „Мој воздух“ која направи бум и изврши големо влијание...
МАКЕДОНИЈА

Нуредини: Во владина процедура се предлог измените на Законот за квалитет на амбиентниот воздух

Ивана Рамаданова
Во владина процедура се предлог измените на Законот за квалитет на амбиентниот воздух со кои се воведуваат краткорочни и среднорочни мерки кои градоначалниците, односно Владата,...
МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Секое ветување на власта беше лажно и празно

Ивана Рамаданова
Власта на СДСМ не го решава проблемот со загадувањето затоа што профитот и бизнисите и се пред здравјето на граѓаните. Во депонијата „Дрисла“ се складира...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Претставници од „Марш за чист воздух“ денеска повторно одбија средба

Ивана Рамаданова
Владата даде одговор на сите седум точки од организаторите на „Марш за чист воздух“, што тие ги поставија, само една од точките треба да се...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Во центарот на Скопје се одржа Марш за чист воздух

Ивана Рамаданова
“Правда пред профит”, “Сакаме да дишеме”, “Нема воздух, нема мир”…. Ова се дел од пораките на еколошките здруженија и на граѓаните преку кои апелираа да...
МАГАЗИН Патувања

Ова се градовите со најчист воздух во светот

Елена Даскалова
Голем број градови во светот имаат преголем индекс на загаденост и големи концентрации на ПМ10 и ПМ2,5 честички во воздухот, а често меѓу нив се...