Таг : Дрисла

МАКЕДОНИЈА

Град Скопје ќе ја вади „Дрисла“ од долгови со финансиска помош од над 300 илјади евра

Александар Тодески
Со помош од 325 илјади евра, Град Скопје ќе ја вади депонијата „Дрисла“ од долговите во кои ја оставила италијанската фирма „ФЦЛ Амбиенте“. Оваа сума...
МАКЕДОНИЈА

Продолжуваат обвинувањата помеѓу власта и опозицијата за скандалот со медицинскиот отпад

Александар Тодески
Власта и опозицијата и денеска продолжуваат со расправата околу тоа чија е вината за скандалот со медицинскиот отпад, а кој произлезе од фирмата „Еко клуб“...
МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: Фактите за скандалот со медицинскиот отпад покажуваат директна поврзаност на ВМРО-ДПМНЕ и криминалот на Никола Груевски

„Фактите за скандалот со медицинскиот отпад покажуват директна поврзаност со ВМРО-ДПМНЕ и криминалот на Никола Груевски, кој Христијан Мицкоски ревносно го брани. Одговорноста за овој...
МАКЕДОНИЈА

„Еко клуб“ на Јанакиевски го пакувале опасниот медицински отпад ноќно време?

Александар Тодески
Третирањето на медицинскиот отпад на „Еко клуб“, фирмата на Сашо Јанакиевски кој е тесно поврзан со опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја отвори дилемата кој и зошто манипулира...
МАКЕДОНИЈА

Унгарија го отповика почесниот конзул во Битола, Сашо Јанакиевски

Александар Тодески
Сопственикот на фирмата „Еко клуб“ од Битола, Сашо Јанакиевски повеќе не е почесен Конзул на Унгарија во Битола. Ова било одлучено од страна на унгарското...
Политика

СДСМ: Мицкоски го брани криминалот на Груевски по секоја цена

Влатко Зорба
„Христијан Мицкоски го брани криминалот на неговиот шеф, бегалецот и осуден криминалец Никола Груевски по секоја цена. Скандалот со медицинскиот отпад покажа дека режимската ВМРО-ДПМНЕ...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Неприфатливо однесувањето на ЈО и Државниот инспекторат за животна средина

Влатко Зорба
Целосно неприфатливо е однесувањето на двете одговорни институции – Јавното обвинителство и Државниот инспектрат за животна средина. Педесет дена да молчите, притоа надлежниот државен инспектор...
МАКЕДОНИЈА

Кој е Сашо Јанакиевски, сопственик на „Еко клуб“ и миленик на Орбан?

Александар Тодески
Третманот на медицинскиот отпад од страна на фирмата „Еко клуб“ од Битола ќе се проверува и преку видео материјалот кој го снимил главниот инспектор во...
МАКЕДОНИЈА

Која е Јасмина Костеска Здравеска, обвинителката за случајот „Еко Клуб“?

Влатко Зорба
Јасмина Костеска Здравеска е обвинителката задолжена за предистрагата за медицинскиот отпад на „Еко клуб“ за кој Град Скопје објави шокантни видеа и фотографии како доказ...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Отворен ден на „Дрисла“, Шилегов ветува работење по прописи

Влатко Зорба
Активисти од еколошките граѓански организации и новинарски екипи денеска ја посетија депонијата „Дрисла“ и направија увид во состојбата на теренот, во рамките на отворениот ден...