СТАНДАРД life

Вештачка Интелигенција

ТЕХНОЛОГИЈА

ЕК: Забрана за употреба на вештачка интелигенција за следење на луѓе

Влатко Зорба
ЕУ ја регулира употребата на вештачка интелигенција, затоа ќе забрани „социјално оценување“, самостојно управуваните автомобили се под знак прашалник, а камерите во масите ќе можат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Ќе ја изгубиме контролата над вештачката интелигенција, тврдат научници

Влатко Зорба
Научниците од заедницата „Макс Планк“ стравуваат дека човештвото никогаш нема да може да ја контролира вештачката интелигенција. Постои опасност кога ќе се создаде ваква ВИ,...
ТЕХНОЛОГИЈА

САД со вештачка интилигенција го автоматизираат управувањето со дроновите

Влатко Зорба
Американската компанија General Atomics Aeronautical Systems доби договор од Военото воздухопловство на Соединетите Држави (УСАФ) за модифицирање на две од своите беспилотни летала Avenger со...
КОМПАНИИ

AI ќе наметне голема преквалификација на работната сила

msp-admin
Развојот на технологиите за автоматизација и вештачка интелигенција ќе наметне на повеќе од 120 милиони луѓе во 12-те најголеми држави во светот да се преквалификуваат,...
КОМПАНИИ

Пазарот на вештачка интелигенција во Кина ќе вреди 12 милијарди долари до 2023 година

msp-admin
Пазарот за вештачка интелигенција во Кина се очекува да достигне 11,9 милијарди американски долари до 2023 година, според неодамна објавена „бела книга“. Водени од активни...