Стандард
КОМПАНИИ

Пазарот на вештачка интелигенција во Кина ќе вреди 12 милијарди долари до 2023 година

Пазарот за вештачка интелигенција во Кина се очекува да достигне 11,9 милијарди американски долари до 2023 година, според неодамна објавена „бела книга“.

Водени од активни политики, овој пазар најверојатно ќе зафати 12% од глобалниот пазар во 2019 година. Со 64% ​​годишен раст, тој станува втор по големина пазар на вештачка интелигенција во светот, според документот подготвен од IDC и QbitAI.

Во книгата се наведува и дека кинеските компании ги зголемиле своите инвестиции во технологија за вештачка интелигенција оваа година, а нивните опции за примена се зголемуваат. Потенцијални области на кои ќе се фокусира пазарот се секторските услуги, здравството и телекомуникациите.

Сепак, се потенцира дека недостатокот на вештачка интелигенција и специјалисти за високо квалитетни податоци се најголеми предизвици за развојот на технологијата.

Се очекува пазарот да достигне 4,255 милијарди американски долари во 2020 година, со годишен раст од 51,5%, пишува во „белата книга“.

Поврзани вести

Pfizer на богатите земји им продаде дури 82% од вакцините

msp-admin

Понуда од соништата: Место работа од дома може и од карипски остров

msp-admin

Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!