Стандард

Шпанија

КОМПАНИИ

Шпанските оператори ги поздравија неочекуваните 5G лиценци на 40 години

Шпанските телекомуникациски компании ја поздравија владината одлука, на идните аукции да ги удвојат лиценците за радио фреквенции на 40 години, вклучувајќи ги и 5G мрежите,...
ЕКОНОМИЈА

Заев во Шпанската конфедерација на бизнис организации: Широко ги отвораме вратите на С. Македонија за шпанските бизнисмени

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, работната посета на Кралството Шпанија, во рамките на неговата европска агенда, денеска ја започна со состанок...
КОМПАНИИ

Шпанија ќе тестира 4-дневна работна недела

Влатко Зорба
Шпанија наскоро треба да го започне пробниот период од четиридневната работна недела предложена од партијата „Мас Паис“ на почетокот на оваа година, и ако тестирањето...
КОМПАНИИ

Шпанија подготви 11 милијарди евра помош за мали и средни претпријатија

Влатко Зорба
Шпанската влада во петокот усвои пакет помош од 11 милијарди евра за малите и средни претпријатија за да им помогне да ја надминат кризата предизвикана...
КОМПАНИИ

Шпанија: Четири милиони луѓе се без работа

Влатко Зорба
Бројот на невработени во Шпанија минатиот месец достигна четири милиони, според официјалните податоци на Министерството за труд. Според објавените податоци, стапката на невработеност се зголеми...
КОМПАНИИ

Долгот на Шпанија достигна ниво, невидено во последниве 118 години

Влатко Зорба
Како резултат на ширењето на пандемијата и усвојувањето на големи владини пакети за поддршка на граѓаните и бизнисите во позадина на блокираните економии, долгот на...
КОМПАНИИ

Инвестиции од 2 милијарди евра: Шпанија гради прва гига фабрика за батерии за електрични автомобили

Влатко Зорба
Европа сака да преземе брзи чекори за замена на конвенционалните автомобили на своите патишта со електрични модели. Но за ова, Стариот континент мора да реши...
БИЗЛАЈФ

Туристичкиот бизнис во Шпанија и Италија се залага за сертификати за вакцинација

Влатко Зорба
Европа го продолжува својот курс кон воведување „пасоши“ за вакцинација или, како што властите ги нарекоа, сертификати. Во Шпанија, владата веќе работи на тоа, а...
КРИПТОВАЛУТИ

ПРВ ТРАНСФЕР ВО ИСТОРИЈАТА СО КРИПТОВАЛУТИ: Шпански третолигаш купи играч со Биткоин

Влатко Зорба
Трансферот на Давид Барал (37) со третолигашот „ДУКС Интернационал де Мадрид“ стана уникатен во светот на фудбалот. Поранешниот напаѓач на вториот тим на Реал Мадрид...
КОМПАНИИ

Туризмот во Шпанија ја доживува најголемата криза во својата историја

Влатко Зорба
Изминатата година беше најлоша за шпанската туристичка индустрија во последниот половина век. Помалку од 20 милиони странски посетители ја посетија земјата, а приходите на овој...