Таг : Шпанија

Вести

Санчез: Реалниот број на заразени во Шпанија е над 3 милиони

Влатко Зорба
Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека „реалниот број“ на лица заразени со коронавирус во Шпанија е повеќе од три милиони. Во телевизиското обраќање до граѓаните,...
СВЕТ

Шпанија е прва земја во Западна Европа со милион заразени

Stefanija Kuzmanovska
Шпанија стана првата земја во Западна Европа каде бројот на заразени го надмина бројот од еден милион случаи на заразени со коронавирус. Шест недели откако...
Вести

Шпанија е прва земја во Западна Европа со повеќе од 800.000 заразени

Влатко Зорба
Шпанија стана првата земја во Западна Европа што забележа повеќе од 800.000 случаи на заразени со коронавирус, објави шпанското Министерство за здравство. Во соопштението се...
Вести

Шпанија ги заострува мерките, става во карантин цели квартови во Мадрид

Влатко Зорба
Шпанија воведува рестриктивни мерки поради зголеменото ширење на коронавирусот. Полицијата од понеделник ќе ги контролира излезите и влезовите на жителите во некои делови на Мадрид...
Вести

Италијанскиот туризам подобро помина од Шпанија и Франција

Влатко Зорба
Туризмот во медитеранските земји бележи огромни загуби поради пандемијата на коронавирусот, но и покрај потешкотиите, Италија оствари подобри резултати од Франција и Шпанија, пренесуваат италијанските...
Вести

Шпанија руши рекорди, 12.183 новозаразени со Ковид-19

Влатко Зорба
Шпанското Министерство за здравство потврди дека најголем број новозаразени со коронавирус од почетокот на пандемијата е регистриран денес, 12.183 случаи, со што вкупниот број на...
Фудбал

И во следната сезона пет замени во Шпанија

Влатко Зорба
Фудбалските клубови од шпанската лига и следната сезона ќе можат да направат пет замени на еден натпревар, објави тамошниот фудбалски сојуз. Ова правило беше воведено...
Вести

Шпанија прва земја во Западна Европа со 500.000 случаи на заразени со Ковид-19

Влатко Зорба
Шпанија стана првата земја во Западна Европа што потврди 500.000 случаи на заразени со коронавирус, откако беа потврдени уште 2.440 случаи во последните 24 часа...
Фудбал

Напаѓачот на Барселона сруши рекорд на Шпанија стар 95 години

Влатко Зорба
Напаѓачот на Барселона, Ансу Фати, стана најмладиот стрелец за шпанската фудбалска репрезентација, на мечот што „црвената фурија“ го игра против Украина во рамките на Лигата...
СВЕТ

Пожари на југот на Шпанија, евакуирани 3.150 жители

Stefanija Kuzmanovska
Околу 3.150 жители беа превентивно евакуирани од своите домови во провинцијата Андалузија на југот на Шпанија поради пожарот во тамошните ридови, соопшти денеска локалната противпожарна...