Таг : Словенија

Вести

Првите луѓе на словенечката полиција поднесоа оставка

Влатко Зорба
Поради кривична истрага против словенечкиот министер за економија, Здравко Почивалешек, словенечкиот полициски директор и министер за внатрешни работи Алеш Хојс во понеделникот неотповикливо си поднесе...
Регион

Црна Гора аут од списокот на Словенија за „земји безбедни од корона“

Влатко Зорба
Откако бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус скокна во Црна Гора во последните неколку дена, Словенија ќе ја отстрани таа земја од списокот на...
СПОРТ

„Адрија тур“ стопиран и во Словенија

Stefanija Kuzmanovska
„Адрија тур“, организирана од Новак Ѓоковиќ во регионот, нема да се одржи во Порторож, јави словенечката државна телевизија. Иако медиумите деновиве пишуваа дека Словенија би...
Регион

Словенија го прошири списокот на „епидемиолошки безбедни“ земји

Влатко Зорба
Словенија објави нов список на „епидемиолошки безбедни“ земји, во кои досега спаѓаа само Хрватска, Унгарија и Австрија, така што од понеделник граѓаните на уште 14...
Политика

Влада на Словенија: Задолжителен 14 дневен карантин за сите кои биле во С.Македонија

Берта Китинска
Словенечката Влада објави дека донела одлука сите оние кои доаѓаат од Северна Македонија да мораат да одат во задолжителен 14 дневен карантин, јави дописникот на...
АНАЛИЗИ

Каде оди Словенија со Јанша: Се разви во предводник на десницата, ги засилува врските со Орбан, новинарка нарекува ку*ва која наплаќа 35 евра

Stefanija Kuzmanovska
„Наскоро ќе бидеме најдобри во борбата против короната“, рече новинарката Евгенија Карл преку Твитер. И таа продолжи во истиот, саркастичен тон: „99,9% од населението ја...
Компании и пазар

Словенија: 14.419 лица аплицирале во заводот за вработување во април

Според најновите податоци, бројот на невработени регистрирани во заводот за вработување во Словенија е зголемен за скоро 20% на годишно ниво, што првенствено се припишува...
Регион

Словенија го добива најбрзиот уред за дезинфекција на банкноти

Stefanija Kuzmanovska
Тим од Словенија разви уред за дезинфекција на банкноти со помош на ултравиолетова светлина. Уредот, како што пренесува Total Slovenia News, го носи името Cash...
Вести

Бројот на заразени и починати во Словенија продолжува да опаѓа

Влатко Зорба
Во Словенија се потврдени уште седум случаи на коронавирус, со што се зголеми вкупниот број заразени на 1.373, соопшти денеска владата. Како што е забележано,...