Таг : Словенија

Регион

КОВИД-19: Уште 23 починати во Словенија, 20 во Хрватска

Влатко Зорба
Во Хрватска, во последните 24 часа се регистрирани 2.772 нови случаи на инфекција со коронавирус, 20 лица починаа, а бројот на хоспитализирани надмина 1.000, објави...
Вести

Словенија: 30% заразени меѓу тестираните во изминатите 24 часа – уште 1.675 лица

Влатко Зорба
Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.675 нови случаи на коронавирус и пет мртви пациенти, објави Министерството за здравство, кое продолжува со многу...
АНАЛИЗИ

Словенија најави скоро целосно затворање

Stefanija Kuzmanovska
Словенечката влада донесе одлука во четвртокот за заострување на рестриктивните мерки поради ширењето на коронавирусот, објави премиерот Јанез Јанша и најави прекинување на повеќе економски...
Вести

Во Словенија 411 новозаразени со коронавирус

Влатко Зорба
Во последните 24 часа по спроведувањето на 2.956 тестови во Словенија, досега се потврдени рекордни 411 случаи на заразени со коронавирус, објави во неделата словенечката...
Вести

Двојно повеќе заразeни во Словенија, болничкиот капацитет треба да се зголеми

Влатко Зорба
Два пати повеќе заразени лица се регистрирани во Словенија во вторникот отколку претходниот ден, а поради зголемените хоспитализации, потребни се уште сто легла во болниците,...
Политика

Пахор во официјална посета на С.Македонија

Влатко Зорба
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски....
Регион

Во Словенија рекордни 123 нови случаи на Ковид 19

Stefanija Kuzmanovska
Во последните 24 часа во Словенија биле тестирани 3.123 граѓани, а 123 се позитивни на Ковид-19, што претставува рекорден број на заразени лица во еден...
Вести

Бројот на заразени во Словенија расте, најавени се построги мерки

Влатко Зорба
Во Словенија, во последните 24 часа беа потврдени 82 нови случаи на заразени со коронавирус, а бројот на активни случаи се искачи на 907. Особено...
Вести

Во Словенија 105 нови случаи на заразени со коронавирус

Влатко Зорба
Во Словенија беа потврдени 105 новозаразени со коронавирус во последните 24 часа со рекорден тест од 3.191, три помалку од претходниот ден, кога беа регистрирани...