Стандард
БИЗЛАЈФ

Љубљана: Во Икеа ќе може да се влезе само со претходна резервација?!

Шведскиот гигант за мебел Икеа ќе ја отвори својата прва филијала во Словенија во четврток во Љубљана. Продавницата сè уште се подготвува да прими посетители, кои ќе влезат во продавницата во првите недели само со претходна резервација.

Со овој потег, Икеа сака да избегне прекумерна гужва пред влезот во светло на епидемијата Ковид-19.

Во исто време ќе се отвори и онлајн продавница. Како што објасни Кас Лахаерт, управител на продавницата во Љубљана, како и секоја друга продавница на шведската компанија, покрај стандардни производи, таа ќе понуди и производи што ја рефлектираат локалната средина.

Покрај мебелот, посетителите на крајот ќе можат да го посетат ресторанот Икеа. Поради ограничувачките мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот, тој ќе остане затворен до понатамошно известување, но клиентите ќе можат да земат некои јадења дома и сами да ги подготвуваат, најави Лахаерт.

Продавницата ќе може да прими 700 луѓе истовремено, но се проценува дека клиентите ќе останат таму околу два часа. Фактот дека потрошувачите со нетрпение ја очекуваат првата продавница на Икеа во Љубљана, меѓу другото, покажува и голем интерес за нивните семејни картички. Само во првите седум дена ги нарачале 45.000 луѓе, рече Лахаерт.

Поврзани вести

Можна нова пандемија: Гејтс го предупредува светот за БИОТЕРОРИЗАМ

Влатко Зорба

Поранешен вработен на Мерцедес со БАГЕР направил штета на компанијата за 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Влатко Зорба

Санела Џенкинс го продаде имотот за 87 милиони долари на ко-основачот на WhatsApp

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!