СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Колкави се приходите на Хари и Меган по разделбата со кралското семејство?

Принцот Хари и Меган Маркл разговараа со Опра Винфри во интервју за Си-Би-Ес во неделата вечерта, кое имаше за цел да го прикаже животот на двојката една година откако го напуштија кралското семејство, пишува Yahoo Finance.

Нивното повлекување од палатата Виндзор, исто така, имаше значително влијание врз нивните финансии.

Принцот Хари наследи околу 10 милиони долари од имотот на неговата покојна мајка, принцезата Дајана, додека Маркл придонесе со околу 2 милиони долари (по оданочување) од нејзините различни улоги како актерка.

Парот го купи својот имот од 14,7 милиони долари во Монтесито во средината на јуни, плаќајќи 5 милиони долари за него и искористувајќи хипотека од 10 милиони долари, според Форбс.

Покрај тоа, Хари и Меган донираа 3 милиони долари на Суверениот грант во Велика Британија да ги плати поправките направени на нивната куќа Фрогмор во Виндзор по нивното заминување.

Суверениот грант, делумно финансиран од британски даночни обврзници, претходно придонесе околу 5 проценти од вкупниот приход на парот. Во моментов се користи за финансирање и поддршка на службените должности на кралицата, вклучувајќи патувања, обезбедување, персонал и одржување на зградата.

Останатите 95% од приходите на двојката доаѓаат од огромните земји во сопственост на принцот Чарлс, познато како Војводството Корнвол, а се проценуваат на околу 1,2 милијарди долари.

Њујорк Тајмс објави дека принцот Хари и принцот Вилијам добиле по 6,4 милиони долари од принцот Чарлс и војводството, иако точната сума останува нејасна. Сепак, според бројните извештаи, Хари и Меган веќе немаат пристап до ниту една од овие алатки.

Поради нивната желба за финансиска независност, принцот Хари и Меган се обидоа да најдат алтернативни начини да заработат пари.

Тие неодамна потпишаа 3-годишен договор со Spotify, проценет на помеѓу 15 и 18 милиони долари. Претходно, парот потпиша договор со Netflix, чија вредност се проценува до 100 милиони долари.

Принцот Хари соработуваше и со Опра на Apple TV + во серија за ментално здравје. Проектот, кој првично беше планиран да започне во 2020 година, е одложен.

Заедно со различните јавни настапи на парот, за кои се шпекулира дека ќе им донесат еден милион долари, јасно е дека Хари и Меган ја прошируваат својата медиумска империја и го зголемуваат своето влијание надвор од кралското семејство.

Сепак, меѓу експертите останува загриженост за потенцијалното оштетување на имиџот на британската монархија, имајќи предвид дека кралското семејство инјектира околу две милијарди долари секоја година во британската економија, според Brand Finance.

Поврзани вести

4 финансиски лекции од 2020-та кои ќе ви помогнат да испланирате солидна 2021 година

Влатко Зорба

Кинескиот стана официјален јазик на Светската туристичка организација

Влатко Зорба

Светскиот туризам „пократок“ за 1,3 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ

Влатко Зорба