СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Дански угостители за 20 евра нудат пиво и тестирање за антитела во кафулиња

Данска, која во моментов ја има третата најниска стапка на заразени и смртност во Европа, се врати во понормален живот од минатата среда. Повеќето ученици се враќаат на училиште.

Помладите од 18 години можат да одат на тренинзи во затворен простор, а навивачите на трибини на стадиони. Музеите, библиотеките, трговските центри, рестораните и кафулињата повторно се отворени … Угостителите се обидуваат да привлечат гости на креативни начини.

Кафуле во центарот на Копенхаген нуди примамлив пакет. За 149 дански круни (околу 20 евра), добивате тестирање за антиген на КОВИД-19, потоа пиење пиво додека чекате половина час за резултатот од тестот. За многумина, тоа е подобра опција отколку да чекаат до час и половина, во редови долги неколку стотици метри, на вообичаено место за тестирање.

Инаку без негативен тест за КОВИД не постар од 72 часа, потврда за вакцинација или оној за присуство на антитела, не можете да одите во дански ресторани. Задолжително е да се резервира маса однапред. Храната не се служи по 22 часот и се затвора во 23 часот.

Живоста се врати во една од најпознатите туристички атракции во Копенхаген, забавниот парк Тиволи. Нивните приходи паднаа за 40 проценти, тие беа затворени скоро четири месеци. Но, тие подготвено ја споделија жртвата со целото општество. Вредеше – во декември неколку илјади Данци се заразуваа дневно, сега од 500 до 700 од нив.

„За да влезете во Тиволи, мора да имате негативен тест за КОВИД стар 72 часа. Важно е системот за тестирање да функционира, тогаш не е тешко да се влезе во нашиот забавен парк“, рече Каспер Шумахер, директор на забавниот парк Тиволи.

Околу 200 000 луѓе или 4 проценти од населението се тестираат секој ден во Данска. Масовното и континуирано тестирање, како и брзото раздвојување, овозможија побрзо отворање отколку што се очекуваше, а за неколку недели порано, пренесе „ХРТ“.

„Процесот на вакцинација во Данска се одвива добро. Ако во есен има и трет бран, ние се погриживме да го пречекаме подготвени. Направивме многу за да избегнеме повторно затворање на целата земја. Во зависност од епидемиолошката состојба, реагираме со мерки за затворање локално или регионално“, рече Мете Фредериксен, данската премиерка.

Во Данска, во моментов е забрането да се собираат повеќе од 10 лица во затворено. За две недели ќе ги има 25. Максимум 50 лица е дозволено на отворено, а планот е да се зголеми на 100 лица до средината на јуни.

Поврзани вести

Бил и Мелинда Гејтс: Миеме садови, скромни сме и одиме во црква

Влатко Зорба

Пивото најпродавано во Русија, водката не е меѓу првите 50

Влатко Зорба

Животни навики што ве прават подобар претприемач

Влатко Зорба