Таг : Тестови

МАКЕДОНИЈА

Владата ќе го разгледа извештајот од Главниот кризен штаб

Берта Китинска
Владата денеска напладне ќе одржи седница онлајн на која ќе го рагледа записникот од шестиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација...
Политика

Апасиев: Од “Мини Шенген” си останавме само ние и Косово

Берта Китинска
Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев на совјот Фејсбук ја искоментира новата одлука со која на македонските граѓани сепак ќе мораат да имаат  ПЦР тест за...
МАКЕДОНИЈА

Се очекува денеска да се повлече одлуката за влез без ПЦР-тест

Берта Китинска
Откако вчер влезот и излезот од и во Македонија од Косово беше дозволен без ПЦР-тест, од македонската владата најавија дека оваа одлука денеска ќе биде...
МАКЕДОНИЈА

Од понеделник без ПЦР тест во Србија, БиХ, Црна Гора и Косово

Берта Китинска
Владата на Република Северна Македонија на денешниот состанок ја одобри одлуката за отворање на границите без тест за ПЦР. -Врз основа на координацијата со министерствата...
МАКЕДОНИЈА

При отворање на границите да се води сметка прво на здравствениот, потоа на економскиот аспект, вели Заев

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека при носењето одлука за отворање на границите во регионот со или без ПЦР тестови, пред се прво треба да...
Вести

Сè што треба да знаете за брзите тестови на коронавирус кои ќе пристигнат наскоро

Влатко Зорба
Брзи дијагностички тестови за коронавирусот, коишто покажуваат резултати за 15 до 30 минути, ќе бидат пуштени во употреба низ светот. Светската здравствена организација (СЗО) вчера...
Регион

Хрватска: 190 заразени, тројца починати и рекорден број тестови

Stefanija Kuzmanovska
Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 190 нови случаи на коронавирус, а три лица починале, објави „Нова.рс“. Според Националниот штаб за цивилна заштита,...
СВЕТ

Велика Британија планира 10 милиони тестови на корона дневно

Stefanija Kuzmanovska
Британското медицинско списание BMJ објави дека владата на Велика Британија планира да го зголеми тестирањето на коронавирус на неверојатна бројка од 10 милиони на ден....
СВЕТ

Руски лекари: Нашите тестови не покажаа дека Навални е отруен

Stefanija Kuzmanovska
Руските лекари кои го лечеа лидерот на опозицијата Алексеј Навални додека беше во болница во Сибир, денеска рекоа дека спроведените тестови не пронашле супстанција која...
АНАЛИЗИ

Супербрзи тестови за Ковид-19: За богатите ново нормално, за сиромашните друга димензија

Влатко Зорба
„Њујорк Тајмс“ ја носи приказната за спектакуларно растечкиот бизнис со тестови за „Ковид-19“. Проблемот е што само неколку можат да си ги дозволат, но не...