СТАНДАРД life

Милијарди

КОМПАНИИ

Бил Гејтс ја откри својата најголема грешка која го чинеше 400 милијарди долари

msp-admin
Една од најголемите технолошки компании, Microsoft е основана пред 45 години, а во 2020 година тие остварија приход од 143 милијарди долари. Не е лесно...
КОМПАНИИ

3 компании, поврзани со Ковид тестови, заработија милијарди

msp-admin
Вакцините и лековите привлекуваат големо внимание во „научната трка“ за борба против Ковид-19. Но, компаниите работеа подеднакво напорно на начини да ја задоволат огромната побарувачка...
КОМПАНИИ

„ТикТок“ доби нов сопственик? Треба да плати 30 милијарди долари!

msp-admin
Деновиве многу се зборува за познатата апликација „ТикТок“, за која американскиот претседател Доналд Трамп прогласи дека е шпионска и антиамериканска, алудирајќи на откривање на тајни...
ЕКОНОМИЈА

Американците би можеле да заштедат околу 70 милијарди долари годишно со преминување на електрични возила

Stefanija Kuzmanovska
Кога размислувате за купување електрични возила, треба да се земат предвид неколку работи како што се моќност на батеријата, опсег, време на полнење и слично,...
КОМПАНИИ

На овие седум македонски компании добивката им се мери во милијарди

msp-admin
Седум компании од нашата земја во текот на минатата година успеале да остварат добивка изразена со 10 цифри. Предводник на оваа листа е Стопанска банка АД...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

За еден ден заработил 5,1 милијарди долари!

Влатко Зорба
Претседателот и извршниот директор на ЛВМХ групацијата, Бернар Арно во чија сопственост се луксузните брендови, Диор, Луј Витон и Хенеси во еден ден заработил 5,1...