Стандард
КОМПАНИИ

Бил Гејтс ја откри својата најголема грешка која го чинеше 400 милијарди долари

Една од најголемите технолошки компании, Microsoft е основана пред 45 години, а во 2020 година тие остварија приход од 143 милијарди долари.

Не е лесно да управувате со таков гигант, ниту да ги избегнувате грешките што неизбежно се случуваат во секој бизнис.

Основачот на компанијата, Бил Гејтс, на прашањето на Business Insider која е најголемата грешка што ја направи во кариерата, одговори:

“Мојата најголема грешка во Microsoft е што му дозволив на Google да развива Android. Тоа нè чинеше 400 милијарди долари“, рече Гејтс.

Поврзани вести

На што да обрнете внимание ако започнувате сопствен ИТ бизнис?

Влатко Зорба

Huawei го објави решението за мрежи со нулта емисија на јаглерод

Влатко Зорба

Парадоксална состојба на пазарот на труд во Австрија

msp-admin