СТАНДАРД life

грешка

Здравје

Ако варите кафе веднаш штом ќе станете, правите голема грешка

Radmila Tasevska
Ако почнете со кафе штом ќе станете, правите голема грешка. Д-р Дебора Ли вели дека дозата на кофеин штом ги отвориме очите му штети на...
Фитнес

📽 Тренер вели дека се откажуваме од тренинзите поради една грешка: „Размислете за иднината“

Radmila Tasevska
Тренерот за фитнес, Чаз Спакмен неодамна зборуваше за тоа зошто повеќето луѓе ги кршат своите новогодишни одлуки. Тој верува дека не сме доволно концентрирани на...
КОМПАНИИ

Citigroup остана без 500 милиони долари што ги плати по грешка

Влатко Зорба
Техничка грешка од август ја чинеше Citigroup, една од најголемите американски банки, околу 500 милиони долари, кои ненамерно завршија на сметките на доверителите. Окружниот суд...
КОМПАНИИ

Бил Гејтс ја откри својата најголема грешка која го чинеше 400 милијарди долари

msp-admin
Една од најголемите технолошки компании, Microsoft е основана пред 45 години, а во 2020 година тие остварија приход од 143 милијарди долари. Не е лесно...
ТЕХНОЛОГИЈА

По грешка наместо едно нарaчал 27 возила „Тесла Модел 3“, па добил сметка од 1,4 милиони евра

msp-admin
Купувањето преку Интернет можеше скапо да чини Германец, кој сонуваше да стане сопственик на електричен автомобил „Тесла“, но поради информатичка грешка во програмата на порталот...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Грешка 502“ ги збуни корисниците на Гугл на Балканот

msp-admin
Нешто повеќе од еден час корисниците не беа во можност да пристапат на Гугл и неговите сервиси, вклучувајќи ги Јутјуб, Гмаил, Гугл аналитикс, пребарувачот… Официјален...