СТАНДАРД life

Електрични возила

КОМПАНИИ

100.000 улични светилки во Хрватска стануваат полначи за електрични возила

Влатко Зорба
Хрватското здружение „Струјни круг“ планира да инсталира 100.000 полначи за електрични возила во таа земја до 2026 година, со тоа што ќе ги инсталира на...
КОМПАНИИ

Девет членки на ЕУ до Европската комисија: Одредете рок за забрана за бензински и дизел возила

Влатко Зорба
Европската комисија (ЕК) треба да одреди краен рок за забрана на бензински и дизел автомобили на ниво на ЕУ за да го усогласи транспортниот сектор...
КОМПАНИИ

Што ќе се случи доколку сите приватни автомобили се напојуваат со електрична енергија?

Влатко Зорба
Студијата од 2014 година го испита целиот животен циклус на емисии на електричните возила, од копање на металите потребни за батерии до производство на електрична...
КОМПАНИИ

Форд инвестира милијарда долари во фабрика во Европа

Влатко Зорба
Форд планира да влезе на европскиот пазар на електрични автомобили, во кој најавува голема инвестиција во модернизацијата на својата фабрика во Германија. Компанијата ќе потроши...
КОМПАНИИ

Тесла веќе заработи повеќе од биткоин отколку од електрични возила

Влатко Зорба
Тесла предизвика шок на пазарот кога објави дека купува биткоини за 1,5 милијарди долари. Овој потег ја катапултираше цената на најпознатата криптовалута до незамисливи височини,...
КОМПАНИИ

Jaguar ќе произведува само електрични автомобили од 2025 година

Влатко Зорба
Под водство на својот нов извршен директор, Jaguar Land Rover (JLR) откри планови за електрификација на сите свои модели, според Блумберг. Луксузната марка за автомобили...
КОМПАНИИ

Audi ќе гради сопствен аналог на „Supercharger“ мрежата на Tesla

Влатко Зорба
Недостатокот на станици за полнење на електрични автомобили ја загрижува автомобилската индустрија со месеци. Германската асоцијација на автомобилска индустрија проценува дека во Германија се создаваат...
КОМПАНИИ

29 милијарди долари: „Форд“ двојно ги зголемува инвестициите во електрични возила

Влатко Зорба
„Форд“ објави дека планира да инвестира 29 милијарди долари во електрични и автономни возила до 2025 година, објави „МоторТренд“. Најголемиот дел од цената, или вкупно...
КОМПАНИИ

Hyundai и Apple нема да произведуваат заеднички автомобил

Влатко Зорба
Hyundai и Apple нема да постигнат договор за заедничко лансирање на електрично возило. Информациите за неуспешните преговори веќе подолго време кружат како гласина, но сега...
КОМПАНИИ

„Генерал Моторс“ сака да ја победи Норвешка во трката со електрични возила – и го најми Вил Фарел да помогне (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Нова смешна реклама на „Генерал Моторс“ во која глуми актерот и комичар Вил Ферел, е нов хит за Суперболот. Овој пат, тие ги „начнаа“ Норвежаните...