Стандард

Електрични возила

КОМПАНИИ

Форд инвестира милијарда долари во фабрика во Европа

Влатко Зорба
Форд планира да влезе на европскиот пазар на електрични автомобили, во кој најавува голема инвестиција во модернизацијата на својата фабрика во Германија. Компанијата ќе потроши...
КОМПАНИИ

Тесла веќе заработи повеќе од биткоин отколку од електрични возила

Влатко Зорба
Тесла предизвика шок на пазарот кога објави дека купува биткоини за 1,5 милијарди долари. Овој потег ја катапултираше цената на најпознатата криптовалута до незамисливи височини,...
КОМПАНИИ

Jaguar ќе произведува само електрични автомобили од 2025 година

Влатко Зорба
Под водство на својот нов извршен директор, Jaguar Land Rover (JLR) откри планови за електрификација на сите свои модели, според Блумберг. Луксузната марка за автомобили...
КОМПАНИИ

Audi ќе гради сопствен аналог на „Supercharger“ мрежата на Tesla

Влатко Зорба
Недостатокот на станици за полнење на електрични автомобили ја загрижува автомобилската индустрија со месеци. Германската асоцијација на автомобилска индустрија проценува дека во Германија се создаваат...
КОМПАНИИ

29 милијарди долари: „Форд“ двојно ги зголемува инвестициите во електрични возила

Влатко Зорба
„Форд“ објави дека планира да инвестира 29 милијарди долари во електрични и автономни возила до 2025 година, објави „МоторТренд“. Најголемиот дел од цената, или вкупно...
КОМПАНИИ

Hyundai и Apple нема да произведуваат заеднички автомобил

Влатко Зорба
Hyundai и Apple нема да постигнат договор за заедничко лансирање на електрично возило. Информациите за неуспешните преговори веќе подолго време кружат како гласина, но сега...
КОМПАНИИ

„Генерал Моторс“ сака да ја победи Норвешка во трката со електрични возила – и го најми Вил Фарел да помогне (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Нова смешна реклама на „Генерал Моторс“ во која глуми актерот и комичар Вил Ферел, е нов хит за Суперболот. Овој пат, тие ги „начнаа“ Норвежаните...
АНАЛИЗИ

Електрични возила: клучна алка за почист транспорт?

Влатко Зорба
И покрај коронавирусот што строго ги ограничи патувањата и движењето, во 2020 година вкупната продажба на електрични возила на глобално ниво се зголеми за 43%....
КОМПАНИИ

Од 2035 година, ГМ ќе произведува само електрични автомобили

Влатко Зорба
Најголемиот американски производител на автомобили, „Џенерал моторс“, објави дека од 2035 година ќе продава исклучиво автомобили, џипови и лесни камиони со нула издувни гасови. Компанијата,...
КОМПАНИИ

Shell планира да го купи најголемиот британски оператор на станици за полнење

Влатко Зорба
Англо-холандската енергетска компанија Royal Dutch Shell ќе го стекне сопственикот на најголемата мрежа на јавни станици за полнење на електрични возила во Велика Британија –...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!