СТАНДАРД life

Американци

АНАЛИЗИ

Колку данок затајуваат богатите Американци?

Администрацијата на Џо Бајден вели дека богатите Американци затајуваат повеќе од 600 милијарди долари годишно од даночните власти. Затоа, таа предложи детален план за зајакнување...
КОМПАНИИ

Најбогатите 1% од Американците кријат една петтина од своите приходи

Влатко Зорба
Повеќе од 20 проценти од приходите на најбогатите Американци не се пријавени во Федералната даночна служба на САД, според новата студија за затајување данок во...
КОМПАНИИ

Американци – нација потоната во долгови

Влатко Зорба
21 трилион долари или 102 проценти од бруто домашниот производ (БДП) е износот на американскиот државен долг на крајот на мандатот на Доналд Трамп. Не...
КОМПАНИИ

На Американците им претстои уште една бурна година: Многу отпуштања, потрошувачката опаѓа…

Влатко Зорба
Бурен месец е зад Американците во секој поглед, па дури и во 2021 година не започна мирно. Сепак, граѓаните се најпогодени од финансиите и неизвесноста...
КОМПАНИИ

На што најмногу потрошија Американците додека ги чекаа резултатите од изборите?

msp-admin
Независно од тоа дали се за Трамп или Бајден, Американците беа единствени во купувањето додека ги исчекуваа изборните резултати. Чекајќи ги резултатите од претседателските избори,...
ЕКОНОМИЈА

Хрватска им станува омилена дестинација на Американците

Stefanija Kuzmanovska
Хрватска се најде меѓу најпребаруваните дестинации во САД, во периодот по завршување на карантинот, покажуваат податоците на Електронскиот систем за авторизација на патувања, којшто објавува...
ЕКОНОМИЈА

Американците побогати од кога било благодарение на државната помош

Stefanija Kuzmanovska
Богатството на американските домаќинства достигна историски максимум во вториот квартал, бидејќи нивните банкарски сметки беа исполнети со пари од помошта од федералната влада поради кризата...
ЕКОНОМИЈА

Американците би можеле да заштедат околу 70 милијарди долари годишно со преминување на електрични возила

Stefanija Kuzmanovska
Кога размислувате за купување електрични возила, треба да се земат предвид неколку работи како што се моќност на батеријата, опсег, време на полнење и слично,...
ЕКОНОМИЈА

Минатата недела 1,9 милиони Американци ги загубија своите работни места

Stefanija Kuzmanovska
Речиси 1,9 милиони Американци поднесоа барање за помош за невработени, што е доказ дека многу работодавци продолжуваат да отпуштаат работници и покрај постепеното отворање на...
ЕКОНОМИЈА

Уште три милиони Американци ги загубија своите работни места, вкупно 36 милиони за два месеци

Stefanija Kuzmanovska
Пандемијата од коронавирус продолжува да има силно влијание врз пазарот на трудот во САД. Скоро три милиони луѓе ги загубија своите работни места оваа недела,...