СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

На Американците им претстои уште една бурна година: Многу отпуштања, потрошувачката опаѓа…

Бурен месец е зад Американците во секој поглед, па дури и во 2021 година не започна мирно. Сепак, граѓаните се најпогодени од финансиите и неизвесноста поврзана со нив.

Така, во декември беа отпуштени 140.000 работници, што е најмногу во последните осум месеци. Сепак, стапката на невработеност остана на 6,7 проценти и за прв пат од април не падна.

Американските власти велат дека овие бројки покажуваат дека американската економија стагнира, додека новиот бран пандемии сè повеќе ги стиска потрошувачите и деловните субјекти.

Тековните податоци од Министерството за труд покажуваат дека работодавците ангажирале „само работници што можат да си ги дозволат“, откако пролетта отпуштиле повеќе од 22 милиони вработени, пренесува агенцијата АП.

Исто така, овој месечен извештај, последен во мандатот на претседателот Доналд Трамп, покажува дека САД имаат три милиони работни места помалку отколку пред четири години.

Така, Трамп со тоа стана првиот претседател, од Херберт Хувер (1929-1933) и Големата депресија, за време на чиј мандат невработеноста се зголемила во апсолутен број.

Компаниите не се подготвени за вработување, поточно, многу помалку од порано. Американската економија сè уште има 9,9 милиони работни места помалку отколку пред околу една година.

Падот на потрошувачката секако влијаеше на трговците на мало, многу ресторани, исто така, мораа да го стават клучот засекогаш во бравата, а сега ситуацијата во услужниот сектор е дури и многу полоша отколку пред два месеци.

Многу економисти, заедно со владини претставници кои креираат економска политика во САД, сметаат дека по спроведувањето на вакцинацијата против ковид-19 – треба да има поголемо закрепнување во втората половина на годината.

Пакетот за финансиска помош од 900 милијарди долари, усвоен од Конгресот минатиот месец, во последен момент, исто така треба да помогне во закрепнувањето по кризата.

Поврзани вести

„Тојота“ инвестира сериозни пари во проект за летачко такси

msp-admin

Копач: С. Македонија најдобра во енергетските реформи

msp-admin

Hyundai се „нечка“ околу производството на Apple автомобил

Влатко Зорба