СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Цената на паладиумот достигна рекордно ниво

Цената на паладиумот денес достигна рекордно ниво, надминувајќи ја границата од 3.000 долари за прв пат во историјата.

Поскапувањето се должеше на верувањето на трговците и инвеститорите дека проблемите со снабдувањето со овој благороден метал ќе продолжат.

Цената на паладиумот се зголеми за дури 22 проценти од почетокот на годинава, особено минатиот месец кога најголемиот светски производител на паладиум „Норникл“ објави дека ќе го затвори рудникот поради поплава.

Цената на паладиумот се зголеми за 0,95 проценти, на 2.986,34 долари за унца во 4:57 часот наутро по источно време, откако неколку минути претходно достигна највисоко ниво од 3.011,62 долари за унца.

Поврзани вести

Деспотовски: Инициравме креирање на регионален Фонд за иновации со кој ќе се искористи потенцијалот на регионалниот пазар

msp-admin

БДИ: Германската економија годинава ќе порасне 3,5 проценти

Влатко Зорба

Менаџерите не им веруваат на вработените дека се „убиваат“ од работа од дома

msp-admin