Стандард
КОМПАНИИ

Gorenje отпуштa 2.200 работници поради корона кризата

Словенскиот производител уреди за домаќинство Gorenje ќе отпушти 2,2 илјади вработени заради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус, објави денеска Радиотелевизија Словенија (РТС).

Gorenje се одлучи за отпуштања на вонредниот состанок на одбор во средата, наведувајќи дека паѓа побарувачката поради пандемијата.

Од вкупно 2,2 илјади отпуштања, илјада ќе бидат во Словенија, а остатокот ќе бидат во филијали во други земји, открива претставникот на синдикатот на Gorenje Жан Жеба.

Минатиот април, во компанијата работеа вкупно 9,3 илјади луѓе, пренесува РТС.

Gorenje е еден од најголемите словенечки извозници, со фабрики во Србија и Чешка, а во 2018 година компанијата беше преземан кинеската компанија Хисенсе.

Поврзани вести

Романската економија ги засенува останатите во ЕУ (инфографик)

Влатко Зорба

Lidl ќе продава автомобили по намалени цени

Влатко Зорба

Како Елон Маск може да го спаси грчки „Ларко“, без дури и да се мачи?

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!