Таг : Откази

Компании и пазар

„Боинг“ ги зголемува отпуштањата, затоа што пандемијата ги намалува патувањата

Влатко Зорба
„Боинг“ ќе го намали бројот на работни места повеќе отколку што објави, бидејќи продолжува да губи пари за време на пандемијата што ги намали можностите...
МАКЕДОНИЈА

Филипче разговараше со медицинските сестри кои си дадоа отказ од Инфективната Клиника

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче утрово оствари средба со  колешките Зорица, Силвана и Дивна, медицински сестри од Инфективната Клиника. „Утрово се сретнав со колешките Зорица,...
Компании и пазар

Marks & Spencer дели 7.000 откази и го менува начинот на продажба

Влатко Зорба
Британскиот синџир продавници за облека Marks & Spencer соопшти дека ќе укине 7.000 работни места наредниве три месеца. Целта е насочување кон мешовит начин на...
Компании и пазар

Поради големиот пад на резервации, Booking отпушта повеќе од 4.000 лица

Влатко Зорба
Компанијата за изнајмување на хотели и имоти, Booking.com објавија дека отпуштаат повеќе од 4.000 вработени, што е четвртина од работната сила, затоа што патувањата драстично...
Компании и пазар

„Marks & Spencer“ крати 950 работни места

Влатко Зорба
Еден од столбовите на британскиот малопродажен сектор, синџирот Marks & Spencer (M&S) соопшти дека планира да затвори 950 работни места, пишува BBC. Компанијата започнала консултации...
Компании и пазар

„Бентли“ масовно отпушта работници

Влатко Зорба
Британска компанија за луксузни автомобили „Бентли“ е принудена да отпушти голем број работници. „Бентли“ им даде можност на сите вработени да прифатат „доброволно разрешување“, бидејќи...
Компании и пазар

„Боинг“ во криза, продолжува да го намалува бројот на вработените ширум светот

Американската компанија „Боинг“ има намера да отпушти околу 12.000 работници во Соединетите држави во наредните недели, јави Би-Би-Си. Компанијата објави дека ќе информира за отпуштање...
Компании и пазар

Gorenje отпуштa 2.200 работници поради корона кризата

Влатко Зорба
Словенскиот производител уреди за домаќинство Gorenje ќе отпушти 2,2 илјади вработени заради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус, објави денеска Радиотелевизија Словенија (РТС). Gorenje се...
Компании и пазар

Бајрактар: Отпуштањата да бидат како технолошки вишок, а не со спогодбени откази

Влатко Зорба
Доколку работодавците не можат да ги задржат вработените поради последиците предизвикани од пандемијата со КОВИД-19, тогаш отпуштањето да биде како технолошки вишок, а не со...