СТАНДАРД life

Државна помош

ЕКОНОМИЈА

ОРМ: Да се воведат построги и посоодветни критериуми за претпријатијата кои ќе конкурираат за државна помош

Влатко Зорба
Да се воведат построги и посоодветни критериуми за претпријатијата кои ќе конкурираат за државна помош, бара Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) и апелира петтиот...
ЕКОНОМИЈА

САД: Расте бројот на невработени, уште 778.000 лица бараат државна помош

Stefanija Kuzmanovska
Минатата недела околу 778.000 американски работници аплицираа за надоместоци за невработеност, бидејќи ненадејниот раст на случаи со коронавирус го попречува и го држи под притисок...
ЕКОНОМИЈА

Американците побогати од кога било благодарение на државната помош

Stefanija Kuzmanovska
Богатството на американските домаќинства достигна историски максимум во вториот квартал, бидејќи нивните банкарски сметки беа исполнети со пари од помошта од федералната влада поради кризата...
ЕКОНОМИЈА

Милијардерот Брансон не се откажува од државна помош, сега го нуди карипскиот остров

Stefanija Kuzmanovska
Еден од најбогатите луѓе на Велика Британија, Ричард Брансон изјави дека ќе го заложи својот приватен карипски остров во обид да ја убеди британската влада...
КОМПАНИИ

Потпишан договорот за државна помош со чешката компанија Локо Транс (ВИДЕО)

msp-admin
Владата на Република Северна Македонија и компанијата Локо Транс од Република Чешка, денес го потпишаа договорот за државна помош за инвестицијата во вредност од 15-20...