Стандард

Невработени

КОМПАНИИ

Бројот на невработени во ЕУ е зголемен за скоро 2 милиони за една година

Влатко Зорба
Стапката на невработеност во еврозоната остана стабилна на 8,3 проценти во декември минатата година во споредба со претходниот месец, според сезонски прилагодените податоци, додека таа...
ЕКОНОМИЈА

Невработените преведувачи и толкувачи бараат од Владата еднократна финансиска помош

Влатко Зорба
Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Северна Македонија, по трети пат пат се обраќа до Владата и до Министерството за труд и социјална политика...
КОМПАНИИ

Скоро 20 милиони луѓе во САД влегуваат во новата година како невработени (инфографик)

Влатко Зорба
Бројот на невработени во САД до Нова година падна на нешто помалку од 20 милиони луѓе, покажуваат најновите податоци на бирото за квалификации на земјата,...
КОМПАНИИ

Милиони невработени Американци остануваат без надоместок

msp-admin
Милиони Американци ќе останат без надоместок за невработени поради политичкиот судир поврзан со пакетот мерки за државна поддршка од 900 милијарди долари. Американскиот претседател, Доналд...
ЕКОНОМИЈА

САД: Расте бројот на невработени, уште 778.000 лица бараат државна помош

Stefanija Kuzmanovska
Минатата недела околу 778.000 американски работници аплицираа за надоместоци за невработеност, бидејќи ненадејниот раст на случаи со коронавирус го попречува и го држи под притисок...
КОМПАНИИ

Барањата за бенефиции за невработени во САД повторно надмина еден милион

msp-admin
Бројот на нови побарувања за бенефиции за невработеност во САД повторно надмина еден милион минатата недела, објави Министерството за труд во четвртокот. Повеќето побарувања, повеќе...
ЕКОНОМИЈА

МИНАТАТА НЕДЕЛА РЕЧИСИ 1,5 МИЛИОНИ невработени во САД: Бројот на барања за помош останува висок

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на оние што бараат финансиска помош во Соединетите држави, засновани врз невработеноста поради пандемијата „Ковид-19“, сè уште се брои во милиони. Што се случува?...
ЕКОНОМИЈА

Колку пари добиваат невработените Американци?

Stefanija Kuzmanovska
Милиони Американци ги загубија своите работни места откако пандемијата на коронавирус ја погоди земјата. Сепак, тие можат да користат значителна финансиска заштита за време на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!