Стандард
КОМПАНИИ

Барањата за бенефиции за невработени во САД повторно надмина еден милион

Бројот на нови побарувања за бенефиции за невработеност во САД повторно надмина еден милион минатата недела, објави Министерството за труд во четвртокот.

Повеќето побарувања, повеќе од шест милиони, беа поднесени среде пандемијата на коронавирус, во втората половина на март, а нивниот број падна од тогаш, паѓајќи се под нивото на еден милион минатата недела за прв пат откако започна пандемијата.

Минатата недела се зголеми за 135.000, на 1,1 милиони.

Во пред-пандемискиот период, ретко кога надминуваше 100.000.

Објавувањето на новите бројки се потпира на истекување на владината програма за дополнителни бенефиции за невработеност за време на корона-кризата, од 600 долари неделно.

Бидејќи Конгресот не успеа да се согласи за новиот пакет стимулации за поддршка на економијата потресена од епидемијата на коронавирус, претседателот Доналд Трамп издаде извршна уредба да се плаќа дополнителни бенефиции за невработеност од 400 долари неделно.

Мерката може да не постигне целосен насочен ефект заради неговата комплексна правна структура, забележува ДПА.

Повеќе од 5,5 милиони случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во САД, далеку повеќе отколку во другите земји низ целиот свет.

Поврзани вести

Средствата на BlackRock достигнаа рекордни 8,68 трилиони долари

Влатко Зорба

Пивари во Европа преминуваат во производство на средства за дезинфекција

msp-admin

Samsung бележи голем скок на приходите

Влатко Зорба