Автор : Никола Поповски

МАКЕДОНИЈА Политика

Заев пак ќе биде носител на листа во 4 ИЕ, Мицкоски се уште не решил дали ќе се кандидира за пратеник

Никола Поповски
Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, се убедени дека ќе бидат победници на предвремените парламентарни избори на 12 април, но ја...
Вести СВЕТ

Висок официјален претставник на Белата куќа: Медиумите пишуваат премногу за коронавирусот и со тоа му наштетуваат на Трамп

Никола Поповски
Висок официјален претставник на Белата куќа во петокот ги обвини американските медиуми дека зголемено објавуваат негативни извештаи за вирусот корона, со цел да му се...
МАКЕДОНИЈА

Маж и жена сомнителни на коронавирус избегале од штипската болница

Никола Поповски
Маж од Виница и неговата партнерка, државјанка на Хрватска без дозвола го напуштиле карантинскиот дел на Инфективното одделение при Клиничката болница во Штип, по што...
Вести Регион СВЕТ

Одлуката на Курти за укинување на таксите ги подели ЕУ и САД, Германија се најде во средина

Никола Поповски
Владата на Ангела Меркел ја смета одлуката на Курти за делумно укинување на данокот на стоки од Србија како прв чекор кон целосно укинување на...
Вести СВЕТ

Трамп ќе го потпише мировниот договор со Талибанците: Дали ова е крајот на војната во Авганистан?

Никола Поповски
Претседателот Доналд Трамп потврди дека САД наскоро ќе го потпишат договорот со Талибанците и авганистанската влада, што би им овозможило на трупите да се повлечат...
Регион СВЕТ

Додик ќе му пише на Трамп: Морам да му кажам на американскиот претседател, што прават неговите функционери во БиХ

Никола Поповски
Српскиот член на Претседателството на БиХ и лидер на Унијата на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик, рече дека ќе му пише на американскиот претседател Доналд...
Вести СВЕТ

Потврден 20-тиот случај на коронавирус во Велика Британија

Никола Поповски
Властите во Велика Британија потврдија дека е регистриран 20-тиот случај е на коронавирус.Лицето е заразено во Велика Британија и се лекува во Лондон, пишува Mirror....
СТАВ

Васиљ: Ако ВМРО-ДПМНЕ продолжат со Мицкоски, ќе нема дно кое нема да го допрат

Никола Поповски
„Мицкоски не знае кај тера. Срам е ова. Срам за интелигенцијата на секој еден нормален човек без разлика на политичка определба. Од овој човек треба...
МАКЕДОНИЈА

Трамп го покажа Индексот за глобална здравствена безбедност: Северна Македонија „доволно подготвена“ за борба со епидемии

Никола Поповски
Во Индексот за глобална здравствена безбедност за 2019 година што претседателот Доналд Трамп вчера го покажа на прес конференција за мерки за борба со коронавирусот,...