СТАНДАРД life

Никола Поповски

ЕКОНОМИЈА

Ќе инвестираме до 7 милиони евра за 10 отсто учество во гасниот терминал во Александрополис

Никола Поповски
Северна Македонија ќе учествува со 10 отсто во сопственоста на гасниот терминал во Александрополис во Грција за што ќе инвестира 6,5 до 7 милиони евра,...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Ќе се градат две сончеви централи на местото на некогашната Осломеј

Никола Поповски
Министрите во Владата на денешната седница донесоа одлука за давање согласност за започнување на постапка за доделување на договор за воспоставување на јавно приватно партнерство...
ЕКОНОМИЈА

Обезбедена посебна сметка за граѓаните со низок доход кои не се најдоа на листата за финансиска поддршка

Никола Поповски
На денешната своја седница Владата донесе Одлуката за дополнување на Одлуката за отворање на посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Дали е ова првиот албански суперавтомобил? (ВИДЕО)

Никола Поповски
Извесен Ќендрим Тачи од Албанија објави неколку фотографии кои го прикажуваат изгледот на идниот албански суперавтомобил – „Illyrian Pure Sport“. Автомобилот нема да остане само...
ЕКОНОМИЈАТЕХНОЛОГИЈА

Генијално решение за еден од најчестите проблеми денес – скршен екран на мобилен телефон

Никола Поповски
Два тима истражувачи од Јужна Кореја објавија дека нашле решение за проблем што мачи милиони луѓе ширум светот – скрешни екрани на мобилните телефони. Експертите...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Кои се најдобрите трговски објекти во Скопје за 2020 година?

Никола Поповски
Избрани се најдобрите трговски објекти во Скопје, во повеќе дејности, во рамките на традиционалната манифестација „Месец на трговијата 2020″, која годинава се организира по 14–ти...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Форбс: Овие лекари и научници станаа милијардери за време на пандемијата

Никола Поповски
Американскиот магазин „Форбс“ ги вклучи директорите на фармацевтските компании „Бионтек“ и „Модерна“ на списокот со 50 нови милијардери кои се збогатија во областа на здравството...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Кина му објави војна на својот најбогат граѓанин

Никола Поповски
Кина му зададе својот најбогат човек, компанијата „Алибаба“, предводена од Џек Ма. Кинескиот државјанин „тежок“ дури 65 милијарди долари, е под истрага поради одредени монополски...