СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Форбс: Овие лекари и научници станаа милијардери за време на пандемијата

Американскиот магазин „Форбс“ ги вклучи директорите на фармацевтските компании „Бионтек“ и „Модерна“ на списокот со 50 нови милијардери кои се збогатија во областа на здравството во услови на пандемија на коронавирус.

Пандемијата на коронавирус доведе до значително зголемување на богатството на многу водачи на фармацевтски компании и инвеститори во здравството. Како прво, ова се компании кои се занимаваат со „развој на вакцини, лекови и медицинска опрема“, посочува „Форбс“.

„Сè на сè, во 2020 година, Форбс откри 50 нови милијардери во областа на здравството. Најистакнати нови лица оваа година се научниците кои стојат зад двете најуспешни вакцини за коронавирус – едната е изработена од американската компанија Фајзер и германската биотехнолошка компанија Бионтек, а другата од компанијата Модерна со седиште во Масачусетс, се наведува на сајтот „Форбс“.

Но, заработката не беше само на вакцините. Компаниите кои биле вклучени во развојот на лекови кои помагаат да се потиснат симптомите на Ковид-19, исто така профитирале од пазарот. Карл Хансен, извршен директор на канадската компанија за биотехнологија „AbCellera“, сега тежи 2,9 милијарди долари откако неговата компанија излезе во јавноста на 11 декември со третман со антитела развиен заедно со фармацевтскиот гигант Ели Лили, за што доби одобрение од американската Администрација за храна и лекови. Компаниите кои работеа зад сцената, односно им помогнаа на поголемите компании да тестираат нови лекови, исто така се збогатија.  Аугуст Троендл, основач и извршен директор на фирмата за истражување на договори со седиште во Синсинати, „Медспејс“, сега вреди 1,3 милијарди долари.

Според написот, богатството на генералниот директор и ко-основач на „Бионтек“, Германец со турско потекло Угур Шахин, се проценува на 4,2 милијарди долари. Французинот Стефан Бансел, кој е на чело на компанијата „Модерна“ од 2011 година, има капитал од 4,1 милијарди долари. Богатството на американските инвеститори Тимоти Спрингер и Роберт Лангер, кои во 2010 година инвестираа пет милиони и 1,5 милиони долари во развојот на „Модерна“, сега се проценува на две милијарди и 1,5 милијарди долари.

На списокот на нови милијардери има и директори на компании и инвеститори од Кина, Италија, Индија, Канада, Швајцарија, Хонг Конг и Данска.

Поврзани вести

Испораките на таблети забележаа раст во 2020 година, Apple сè уште доминантен

Влатко Зорба

Бесими: Инвестициите во развојот на човечкиот капитал се од исклучителна важност за напредокот на економијата

Влатко Зорба

Uber значително поскапе

Влатко Зорба