СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈАТЕХНОЛОГИЈА

Пристигна најновиот производ на Маск: „Tесла текила“ (фото)

Само неколку часа откако извршниот директор на Тесла, Илон Маск го објави новиот производ на неговата компанија, „Тесла Текила“ (Теслакила), тој веќе бил распродаден.

Тоа му успеало и покрај високата цена од 250 долари за шише и фактот дека е достапна само во одбрани американски држави, пишува „Mashable“.

Целата идеја за текилата се роди во 2018 година како дел од шега за 1 aприл, кога Маск на својот Твитер профил објавил дека Тесла ќе банкротира. Тогаш Маск објавил фотографија од него како седи онесвестен потпрен на Тесла модел 3 и опкружен со шишиња на кои пишува „Теслакила”.

Овој мексикански пијалок, брендиран од „Тесла“, е направен од „планински и низински агави од одржлив извор. Покрај вкусот, има и уникатен дизајн на пакување: шишето е во форма на молња, изработено од рачно разнесено стакло.

Поврзани вести

Нема санкции за гужвите за „Black Friday“,од ДПИ обработуваат постапки во делот на попустите

Берта Китинска

Започна ажурирањето на Nokia смартфоните до Android 10

msp-admin

Дигитален текст на „Њујорк Тајмс“ продаден за 563.000 долари

Влатко Зорба