Стандард
КОМПАНИИ

Кина го лансираше првиот 6G сателит

Кина успешно го лансираше првиот 6G сателит во вселената за да ја тестира технологијата.

Други 12 сателити беа лансирани од Центарот за лансирање сателити Таијуан во провинцијата Шанкси, пренесе „Би-Би-Си“.

Додадено е дека ќе се тестира технологијата со огромна брзина, која ќе биде еден од основните елементи на комуникациите од шестата генерација.

Сателитот, исто така, носи технологија што треба да се користи за следење на уништување на посевите и спречување на шумски пожари.

Сателитот 6G беше меѓу трите кинески сателити кои беа успешно лансирани во орбитата, заедно со 10 комерцијални сателити за далечинско читање, развиени од аргентинската компанија „Satelogic“.

Сите биле лансирани во една ракета „Long March 6“, која полетала од центарот Тајуан, пренесува Анадолија.

Станува збор за 351-та ракета од серијата Long March, што ги развива самата Кина.

Поврзани вести

САД имаат ограничени можности да одговорат на Huawei во 5G битката

msp-admin

Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter за објавување на протести

Влатко Зорба

„Бритиш ервејс“ отпушта 350 пилоти, уште 300 се на чекање

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!