СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Новиот Model S на Tesla е со домет од 830 километри

Tesla претстави ажурирана верзија на електричниот автомобил Model S. Ова е прв голем редизајн од појавувањето на седанот во 2012 година. Забележително меѓу сите нови карактеристики е што автомобилот може да помине „најмалку 830 километри со едно полнење“.

Изгледот на Model S останува практично непроменет. Главните новини се во внатрешноста на автомобилот. Патниците ќе можат да уживаат во стаклен покрив – оваа опција станува стандарден дел од моделот.

Компанијата видливо се откажува од вертикалниот екран во корист на хоризонтален, како во моделот 3 и моделот Y, забележува „The Verge“. Под него има приклучна станица со безжично полнење за два паметни телефони.

Инфо-забавниот систем се напојува со чип што има 10 терафлопи моќ на обработка. Со други зборови, мултимедијата е споредлива со конзолата PS5 или Xbox Series X. Воланот стана во форма на буквата У, а зад него се наоѓа дополнителен дисплеј кој делува како контролна табла.

Основниот модел S има домет од 660 км. Верзијата Plaid исто така може да отиде толку далеку и забрзува од 0 до 100 км / ч за 1,99 секунди. Пакетот Plaid + има исто забрзување, но може да помине до 830 км со едно полнење.

Верзиите Plaid и Plaid + се способни да забрзаат до 320 км на час, но само со „подобни гуми“.

Поврзани вести

Traficom ги дефинира критичните делови на комуникациската мрежа во Финска

„GameStop“ е ЗАВРШЕНА ПРИКАЗНА, a ова е епилогот

Влатко Зорба

Кои компании се „најзаразени“ од Ковид-19?

msp-admin