СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Бафет ги советува Американците што треба да направат со чековите од 1.400 долари

Не е изненадувачки што славниот инвеститор Ворен Бафет нема да добие чек од 1.400 долари од американската влада, бидејќи неговото богатство неодамна надмина 100 милијарди долари, пишува Yahoo Finance.

Еден од новите директни стимули на Вашингтон се базира на тоа колку пари заработуваат жителите, а приходите на Бафет го ставаат надвор од дозволената граница. Документите до федералните регулатори покажуваат дека легендата добива 100.000 американски долари плата од „Беркшир Хатавеј“, но заработува милијарди долари од дивиденди секоја година.

Иако Бафет нема да има корист од третиот чек на стимули, тој би имал идеја што е најдобро да се прави со парите.

Според Бафет, првото нешто што треба човек да го направи кога му доаѓаат „вонредни“ средства, е да се исплати долгот на кредитната картичка. Иако тој посочува дека „светот е заљубен во кредитни картички“, тие се премногу скапи.

За време на годишното собрание на акционери во „Беркшир“ во 2020 година, што се одржа за прв пат на Интернет, Бафет сподели приказна за еден пријател кој се нашол во тешка ситуација и побарал совет. Излегува дека тој имал долг на кредитна картичка со каматна стапка од 18%.

Милјардерот рече дека разбрал дека многу Американци се потпираат на кредитни картички поради финансиските шокови поврзани со пандемијата. Во исто време, тој забележа дека некои луѓе сметаат дека нивната картичка е „касичка, што треба да се скрши“.

„Ако должам пари со камата од 18%, првото нешто што ќе направев е да ги вратам“, рече Бафет. „Не можете да го живеете животот позајмувајќи пари со такви каматни стапки и да бидете добро“, рече тој.

Бафет не би ги советувал Американците да користат стимулации за исплата на хипотека

Бафет е силно против заемите со кредитни картички. „Едноставно нема смисла“, рече тој за време на виртуелниот состанок.

Сепак, инвеститорот не го мисли ова за сите видови долгови и не би ги советувал Американците да ги користат своите чекови од 1.400 долари за да ја отплатат хипотеката.

Иако можел да си дозволи да плати во готово, Бафет ја користи 30-годишната хипотека во 1971 година кога го купи својот имот во Калифорнија.

Во интервју за CNBC во 2017 година, тој ја опиша 30-годишната хипотека како „многу привлечна алатка за сопственик на куќа“. Ова е уште повистина денес, имајќи предвид дека стапките на хипотека се на рекордно ниско ниво.

Бафет посочува дека неговиот хипотекарен заем има добра финансиска смисла.
„Мислев дека можам подобро да се справам со парите, наместо да вложувам сè во купување куќа“, изјави тој за CNBC.

Инвестиции во стимулации

Бафет рече дека ги искористил парите што би ги вложил за да купи куќа за да купи акции во неговата компанија. Тој купил околу 3.000 акции на Беркшир за скоро 40 американски долари, инвестиција за која Бафет забележа дека се искачила на 750 милиони долари до 2017 година, кога се одржа интервјуто.

Во случај кога некое лице нема долг на кредитна картичка и други итни трошоци за покривање со чекот, тој може да земе пример од легендата, инвестирајќи 1.400 долари – можеби дури и во „Беркшир Хатавеј“.

Голем број податоци покажуваат дека акциите на „Беркшир“ имаат просечен годишен принос од над 20% од 1960-тите, на штета на само 10% за индексот S&P 500.

Бафет никогаш не ги поделил акциите од класа А, па нивните цени се многу високи – се приближуваат до 400.000 долари. Сепак, преку популарни апликации за трговија можат да се купат делови од акции за онолку пари, колку што некој би сакал да потроши.

Друга опција за инвестирање на 1.400 долари е со креирање сметка во апликација која ви овозможува да изградите портфолио користејќи ја „вишокот разлика“. Во овој случај, апликацијата се поврзува со кредитна или дебитната картичка и дневните набавки на потрошувачите се заокружуваат до најблискиот долар, а разликата се додава на сметката за инвестиции.

Поврзани вести

Пад на европските берзи откако достигнаа рекордни нивоа

Влатко Зорба

Потпишан договорот за државна помош со чешката компанија Локо Транс (ВИДЕО)

msp-admin

Кина за 3 пати го зголеми производството на вакцини од почетокот на февруари

Влатко Зорба