Автор : Никола Поповски

МАКЕДОНИЈА Политика

Лукаревска: Колку ли работни места ќе се отвореа ако 650 000 евра не отидеа за кич, барок, стиропор и лажен сјаj?

Бесомпромисно се боревме да ја вратиме слободатаи успеавме, вложувавме во човечкиот капитал наместо во погрешни инвестиции, се боревме да ги задржиме младите тука дома, не...
МАКЕДОНИЈА Политика

Ахмети за Заев: Ако е вистина објавениот разговор, тогаш нема поголема навреда за Албанците

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети за дебатната емисија на ТВ 21 изјавил дека ниту Заев ниту другите нема да го имаат задоволството да ја видат...
МАКЕДОНИЈА Политика

Мицкоски: Ќе изгледам несериозен ако не го прифатам името Република Северна Македонија

На прашањето дали тоа значи дека го прифаќа новото име и дека би бил премиер на „Владата на Република Северна Македонија“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
МАКЕДОНИЈА Политика

Мицкоски: Кога се сретнав со Кичеец не знаев дека е вмешан во случајот „Рекет“

„Мојата средба со Кичеец е пред да се случи случајот Рекет, на почеток на април месец пред Претседателските избори и не сум имал претстава дека...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев: Ќе ги поразиме сите национализми на овие избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за емисијата „Топ тема“ изјави дека на крајот на денот тој разбира дека е лигитимно ДУИ водат ваква политичка кампања....
МАКЕДОНИЈА Политика

Јанушев: Секогаш имало разлика меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, а и внатре во партиите има разлика

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во Изборната единица 3 на гостувањето на телевизија Канал 5 во...
МАКЕДОНИЈА Политика

Села со потпис на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“

Претседателот на Алијансата за Албанците Зиадин Села одговори позитивно на иницијативата на невладината организација „Да ја спасиме Попова Шапка“ со потпишување на декларацијата за развој...
МАКЕДОНИЈА Политика

Шекеринска: Требаше две и пол години да бидат во опозиција и најпосле Издеглавје да го добие ветениот резервоар

Заменик претседателката на СДСМ и носител на листа во ИЕ5 – Радмила Шекеринска денеска беше во посета и на Издеглавје. -Денеска сме во Издеглавје каде...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев: Предлози за коалиција имаме, Алијанса за Албанците и Алтернатива се сериозна опција

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за емисијата „Топ тема“ изјави дека прво за нив граѓаните се граѓани и навистина адресираат исти планови, исти надежи и...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев: Кога ДУИ ќе освојат 20 проценти македонски гласови тогаш нека претстават свој кандидат

„Се отворија процеси против ДУИ, но и против СДСМ. Има  и пресуди. Бројките беа неприкосновени и затоа моравме да коалицираме со нив“, одговори претседателот на...