Автор : Никола Поповски

МАКЕДОНИЈА

Спасовски и Ангеловска на Самит на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Никола Поповски
Премиерот Оливер Спасовски денеска заминува за Лондон, Обединетото Кралство, каде ќе ја предводи делегацијата на Владата во која е и министерката за финансии Нина Ангеловска...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Јово превара е главна инсталација на Груевски во судството

Никола Поповски
Од СДСМ реагираа на изјавата на Јово Вангеловски, кој за Плусинфо.мк изјави дека експремиерот Зоран Заев во денешната снимка, која ја презентираше Антонијо Милошоски од...
МАКЕДОНИЈА

Случај на коронавирус во Италија: Околу 16 илјади државјани на С. Македонија живеат во Венето и Ломбардија

Никола Поповски
Околу 64 илјади државјани на Северна Македонија живеат во Италија, од кои околу 12 илјади во Венето и околу четири илјади во Ломбардија, двата северни...
Анализи СВЕТ

Додека работната сила заминува на Запад, отпадот доаѓа на Балканот

Никола Поповски
Додека богатите земји проповедаат за животна средина и ги критикуваат оние кои не се доволно напредни, тие истовремено извезуваат отпад во Бугарија и Романија преку...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Инвестираме во земјоделството, исплатени се над 340 милиони евра кон земјоделците

Никола Поповски
Денес во Струмица се одржа програмската трибина МЛАДИ 20-24 на тема „Земјоделство“ во организација на СДММ. На трибината се обратија претседателот на Локалниот Клуб на...
Вести СВЕТ

Сакаше да докаже дека Земјата е рамна, загина во ракета што самиот ја направил (вознемирувачко видео)

Никола Поповски
Мајк Хјуз, попознат како „Лудиот Мајк“, загина откако се урна ракетата, која ја направил сам. Со овој експеримент, Мајк се обиде да докаже дека Земјата...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски и Заев изразија сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Никола Поповски
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа денеска во експлозијата на плинска боца во кумановското село Романовце. „Сочувство...
Вести Регион СВЕТ

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Никола Поповски
Турција ја затвори границата со Иран како превентивна мерка поради епидемијата на коронавирус. Иран е прва земја на Блискиот исток што пријави случаи на заболени...
Вести СВЕТ

Претставник на ОБСЕ: Британските власти да не го екстрадираат Асанж

Никола Поповски
Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, Арлем Дезир, ги повика британските власти да не го екстрадираат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во САД. Асанж...