13.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Маск сакал да ја продаде Тесла на Епл

Илон Маск соопшти дека сопственикот на „Епл“, Тим Кук „одбил да се сретне“ со него во моментот кога можел да ја купи Тесла за мала сума на пари.

Маск призна дека контактирал со „Епл“ во најмрачните денови на програмата „Model 3“ за да разговара за можноста да го продаде Тесла за една десетина од сегашната вредност.

„Тој ја одби средбата“, додаде Маск.

Коментарите на Маск стигнаа откако беше објавено дека Еплработи на својот е-автомобил, кој ќе има напредна технологија за производство на батерии.

На Твитер, Маск и други започнаа да разговараат за какви батерии станува збор и дали станува збор за „моноцелуларна“ батерија со литиум железо фосфат.

Приказната за која Маск се обиде да зборува за продажба на Тесла на Епл не е нова. Компанијата на тој начин се обиде да излезе од финансиските проблеми во 2013 година, а Маск наводно имал вербален договор со Лери Пејџ за Гугл да ја купи компанијата, но тој договор е откажан кога ситуацијата за Маск малку се подобри, благодарение на продажбата на моделот С.

Поврзани вести

Со музика и многу гости Кнауф го прослави јубилејот – 25 години во Македонија

msp-admin

Роберт Дауни Џуниор стартираше ризични фондови за инвестирање во одржлива технологија

Влатко Зорба

Бесими објави дел од економските мерки од четвртиот пакет

Александар Петровски