СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

ММФ ги повика богатите земји да обезбедат повеќе ресурси за сиромашните

Шефот на ММФ, Кристалина Георгиева, ги повика развиените економии да обезбедат повеќе ресурси за земјите со ниски примања, предупредувајќи дека „големиот јаз“ во глобалниот раст може да ризикува стабилност и да предизвика социјални немири во следните години.

Управниот директор на Меѓународниот монетарен фонд рече дека 50% од земјите во развој се изложени на ризик од поголема заостанатост, што предизвикува загриженост за стабилноста и социјалните немири, пренесe БГНЕС.

За да се избегнат поголеми проблеми, Георгиева посочува дека богатите земји и меѓународните институции треба да обезбедат повеќе средства. Сепак, силно задолжените сиромашни земји исто така мора да бараат преструктуирање на долгот, порано отколку подоцна, и да обезбедат услови за поголем раст, додаде Георгиева.

Шефот на Меѓународниот монетарен фонд предупреди дека Соединетите држави се соочуваат со можен „опасен бран“ на банкрот и невработеност доколку не продолжат да даваат фискална поддршка се додека не заврши здравствената криза на коронавирусите.

Кристалина Георгиева рече дека САД, кои се најголемата економија во светот, имаат можност да преземат понатамошни активности и тоа ќе обезбеди ширење позитивни ефекти во светската економија.

На прашањето дали го поддржува антикризниот план на претседателот Џо Бајден вреден 1,9 трилиони долари, Георгиева рече дека ММФ го поддржува фокусот на планот кон вакцинирање, здравствена заштита, поддршка на невработените и помош на државните и локалните власти.

И покрај економското закрепнување, таа верува дека ризиците остануваат, особено ако поддршката не се обезбеди доволно долго.

„Сè уште постои опасност доколку нема поддршка, додека трајно не излеземе од здравствената криза, може да има опасен бран на банкрот и невработеност“, рече таа.

Уште во 2020 година, Георгиева рече дека банкротите во Соединетите држави се помалку од просекот за претходните години поради фискалната поддршка и дека е важно да се продолжи со калибрирање на оваа поддршка во 2021 година.

„Ние сакаме да видиме внимателна, добро калибрирана политичка акција. Ние сакаме поддршка за политиката. Потребно е големо внимание за да не се најдеме во тешка ситуација “, додаде Георгиева.

Уверена е дека новата министерка за финансии, Џенет Јелен внимателно ќе ги следи овие ризици.

„Всушност, треба да бидеме внимателни во однос на ризиците, но имаме најдобар можен министер за финансии за справување со овој потенцијален ризик. И уверена сум дека ќе се посвети големо внимание на прогнозите и, доколку е потребно, ќе бидат преземени соодветни активности за решавање на овие опасности “, рече директорот на ММФ.

Поврзани вести

Ангеловска: Поради пониското учество на жените на пазарот на труд, регионот губи 20 проценти од растот на БДП

msp-admin

АКО ЗНАЕШ, РАБОТАТА Е ТВОЈА: Омилената загатка која Елон Маск ја поставува на интервју за работа

Влатко Зорба

Џонсон: Успехот со вакцините е благодарение на капитализмот и алчноста

Влатко Зорба