Автор : Никола Поповски

МАКЕДОНИЈА Скопје

Град Скопје објави конкурс за идејни решенија за 3 летни сцени во Градскиот парк

Градот Скопје објави конкурс за избор на три партерни идејни решенија за „Летна отворена сцена“ на три локации во зелениот појас на Градскиот парк. Целта...
МАКЕДОНИЈА Хроника

Работник копал гроб, пронашол граната на гробишта

Вработен во погребалниот сервис Бутел вчера во полицијата пријавил дека на гробиштата од црквата Св.Никола во селото Мирковци, додека копал за гробно место, пронашол граната....
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник, во три групи

Паричните права од социјална и детска заштита за месец мај ќе бидат предвреме исплатени. Министерството за труд и социјална политика ги известува корисниците на права...
Вести СВЕТ

Полицаецот што го уби Џорџ Флојд обвинет за убиство од трет степен: Одредена кауција од половина милион долари

Судот во Хенепин, во сојузната држава Минесота, изрече кауција од половина милион долари за уапсениот полицаец обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд (46), објави...
Вести СВЕТ

Хаос ширум САД: Продолжуваат немирите, блокирана Белата куќа, починало момче во Детроит (видео)

Граѓаните продолжиле со протестите низ САД во врска со убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд за време на неодамнешната интервенција на полицијата во Минеаполис. 19-годишно момче...
МАКЕДОНИЈА Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Кога имаме црн биланс со 52 нови заразени, СДСМ излегува со манипулации за платите на здравствените работници

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ соопштуваат дека СДСМ се тотално одлепени од реалноста. „Во ден кога во Македонија е забележан црн биланс со 52 нови заразени...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Чулев наместо да санкционира прекршувања, го штити Мицкоски за случајот „теретана“

Од СДСМ излегоа со соопштение во кое велат дека министерот Чулев наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на...
МАКЕДОНИЈА

Издадени 264 решенија за изолација, 52 лица потпишале изјави за самоизолација

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за самоизолација....
МАКЕДОНИЈА

Реисот Реџепи се огласи: За моите дела конечен судија ќе биде семоќниот Алах

Разрешениот поглавар на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, се огласи во јавноста преку соопштение во кое вели за својата оставка од функцијата. „Последните денови во...
МАКЕДОНИЈА

Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави

Ако тоа не го сторат до утре, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни. -По истекот на законскиот...