СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Порнхаб избриша речиси 80% од видеата од својот сајт

На страниците на страницата „Порхаб“, наводно, имало содржина што содржела сцени со малолетни лица, како и сцени на насилство. Тешко е да се следат ваквите видеа бидејќи секој од анонимен профил може да објави ваква содржина.

Затоа од компанијата направиле драстичен потег – избришале над десет милиони видео клипови од своите услуги, што сочинува околу 80% од нивната содржина. Тие се одлучиле на тој потег поради скандалот што се случи неодамна.

Имено, како што пишува „Tech Crunch“, сè започнало кога „Њујорк Тајмс“ објави коментар за тоа како „Порнхаб“ е полн со видеа во кои се случува вистинско силување.

Покрај тоа, во текстот се вели дека на страниците на оваа страница може да има содржина што содржи сцени од односи со малолетни лица, како и сцени на насилство.

По репортажата на американскиот весник, двете најсилни компании со банкарски картички, Виза и Мастеркард, ја откажаа соработката со оваа порнографска страница.

Како резултат, Porno Hub беше принуден да „исчисти“ добар дел од содржината, а на страницата останаа само филмови со проверени партнери и корисници.

„Јасно е дека Порнхаб е под напад, не заради нашите политики и правила и заради тоа како стоиме во споредба со нашите конкуренти, туку затоа што сме веб-страница за содржини за возрасни. Тоа се истите сили кои 50 години ги демонизираа правата на Плејбој, ЛГБТ, правата на жените, па дури и заедницата на американските библиотеки“, соопштиле од компанијата Порно Хаб, пренесува „Базфид њуз“.

Поврзани вести

Стартап Македонија со панел за лобирање на политиките за развој на македонскиотстартап екосистемот

Берта Китинска

Меѓународните резерви на Русија зголемени за една милијарда долари

Stefanija Kuzmanovska

Кочанските стопанственици остварија средба со директорите на Агенцијата за вработување и на Фондот за иновации

Берта Китинска